Wordpress

WordPress Yüksek İşlemci Kullanımı Nasıl Düşürülebilir?

Wordpress Nedir ?

WordPress Dünyanın en yaygın Php Tabanlı İçerik Yönetim Sistemlerinden (CMS) birisidir.Yaygın olarak kullanılmasının en büyük sebeplerinden biride geniş tema yelpazesi ve eklenti yapısı bulunmaktadır.Bunun yanı sıra yüksek CPU kullanımı nedeniyle hosting hesaplarının sorun yaşamasına ve  sayfalarının yavaş çalışmasına , web sitesi sahiplerine büyük sorunlar oluşturabilmektedir.

Wordpress Hosting Hesabınızda  işlemci kullanımını minumuma düşürmek için aşağıdaki başlıklardaki işlemleri gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

 

Güncellemeleri Unutmayın

Wordpress tarafında çıkan güncellemeleri unutmayınız.Eklenti ve temalarınızı her zaman güncel tutunuz.ski sürümü kullanmaya devam etmek meydana gelebilecek güvenlik açıklarına karşı korunmasız kalmanıza neden olabilir.Güncelleme yapmadan önce yedek almanızı önermekteyiz.

 

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Wordpress tabanlı bir web sitesinde en çok kaynağı eklentiler tüketmektedir.Bazen geçici olarak kurduğunuz eklentiler sisteminizde kalabilir.Bu eklentileri kaldırmanız ve eklenti sayınızı minumuma düşürmek siteniz için oldukça yararlı olacaktır.Fazla sayıda eklenti ve uygulama kullanımı hosting kaynaklarınızın aşırı yüklenmesine neden olacaktır.Eklentilerinizi kaldırmadan  önce yedek almanızı önermekteyiz.

 

Veritabanınızı Optimize Edin

Hosting panelinizde bulunan Phpmyadmin üzerinden tablolarınızı optimize etmeniz sitenizden iyi bir performans almanız için gereklidir.Optimize edilmeyen tablolar hosting kaynak kullanımını arttırır ve sitenizin yavaşlamasına sebep olur.

Tema Seçimi

Sitenizde kullandığınız tema kesinlikle lisanssız olmamalıdır.Ücretsiz dağıtılan temalar veyahut warez temalar sorun oluşturabilir.Seçtiğiniz tema sade ve optimize edilmiş bir tema olmalıdır.Daha az sorguları olan, hafif temalar seçmeye  özen gösteriniz.

PHP Sürümü ve Eklentileri

Wordpress en iyi php 7.2 ve opcache eklentisi ile birlikte çalışmaktadır.Bu sürüm ve  eklentilerin hosting üzerinde olduğundan emin olunuz.

Litespeed Web Server Kullanın

Sitenizin bulunduğu sunucuda Litespeed Web Server bulunduğundan emin olun.Litespeed web servisi apache web servisine oranla 10 kat daha hızlı çalışmaktadır.Bundan dolayı Wordpress siteniz daha hızlı çalışacaktır ve işlemci tüketiminiz az olacaktır.

Litespeed Cache ile Önbellek Kullanın

Piyasada bulunan diğer cache eklentilerine oranla litespeed cache eklentisi wordpress ile %100 uyumlu çalışmaktadır.Performansını kanıtlamış bir eklenti olarak diğer eklentilere  göre sitenizi hızlandıracaktır.Ayrıca optimize ederek sitenizin işlemci kullanımını düşürecektir.

 

%100 Wordpress Uyumlu Hosting Paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu