Wordpress

Wordpress Nedir ?

WordPress, PHP ile yazılmış ve MySQL veritabanı kullanan açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformudur. Bugün var olan en kolay ve en güçlü yönetim sistemli bir web site altyapısıdır.

WordPress, çeşitli web siteleri için mükemmel bir web sitesi platformudur. Blogtan e-ticarete, işletme ve portföy web sitelerine kadar, WordPress çok yönlü bir CMS’dir. Kullanılabilirlik ve esneklik göz önünde bulundurularak tasarlanan WordPress, hem büyük hem de küçük web siteleri için mükemmel bir çözümdür.

WordPress nedir?

WordPress Web Sitesi nedir?

WordPress web sitesi, CMS (içerik yönetim sistemi) olarak kullanılan herhangi bir web sitesidir. WordPress, web sitesinin backendtinden (kullanıcının değişiklik yapmak veya yeni içerik eklemek için oturum açtığı arayüz) ve frontendine (ziyaretçilerin web’de gördüğü web sitesinin görünür kısmı) zemin hazırlar.

WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türlerine sadece birkaç örnek:

 • Blog – Bir blog, düşünceleri, fotoğrafları, incelemeleri, öğreticileri, tarifleri ve çok daha fazlasını paylaşmaya adanmış özel bir web sitesi türüdür. Bloglar genellikle önce en son yayınlanan içeriği görüntüler.
 • E-ticaret web sitesi – Bir e-ticaret web sitesi, çevrimiçi mal veya hizmet satmanıza ve çevrimiçi bir ödeme sistemi aracılığıyla ödeme almanıza olanak tanır. Web sitenizde çevrimiçi bir mağazanız olması için WordPress’in varsayılan işlevlerini genişletmek için bir WordPress e-ticaret eklentisini indirip yükleyebilirsiniz.
 • İşletme web sitesi – Birçok işletme, kendi web sitesi şeklinde çevrimiçi bir varlık göstererek yararlanır. İşletmenizin müşterilerin şirketiniz ve neler sunabileceğiniz hakkında bilgi edinmesi için bir web sitesine ihtiyacı varsa, WordPress mükemmel bir seçenektir. Müşteriler sizinle iletişim kurabilir, fiyat teklifi isteyebilir, randevu ayarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler.
 • Portföy web sitesi – WordPress üzerine kurulmuş bir portföy web sitesi ile sanat eserinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını gösterin.
 • Etkinlik web sitesi – Bir etkinlik mi barındırıyorsunuz? WordPress, etkinlik ayrıntılarınızı paylaşmanızı ve bilet satmanızı kolaylaştırır.
 • E-öğrenme web sitesi – Öğrenciler bir e-öğrenme web sitesinden çevrimiçi ders alabilir, ilerlemelerini izleyebilir, kaynakları indirebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. WordPress LMS eklentisi adı verilen özel bir eklenti ile, bir WordPress web sitesinden çevrimiçi kurslar sunabilirsiniz.
 • Düğün web sitesi – Büyük günün detaylarını WordPress üzerine kurulmuş bir düğün web sitesiyle paylaşın. Bir dizi WordPress düğün temasıyla, bir web sitesini hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.
WordPress web sitesi nedir?

Bir WordPress web sitesini özelleştirmek söz konusu olduğunda olasılıklar sonsuzdur. WordPress temaları ve eklentileri yeni tasarım seçenekleri ve ek işlevler ekleyebilir. Ücretsiz temalar ve eklentiler için WordPress.org‘a göz atın.

WordPress benim için uygun mu?

WordPress’in bir web sitesi platformu olarak faydalarından bazıları:

 • Basitlik: WordPress, web sitenizin içeriğini hızlı bir şekilde yayınlamanıza ve oluşturmanıza olanak tanır. Acemi olarak bile WordPress’i kolayca kullanabilirsiniz.
 • Maliyet ücretsizdir – WordPress.org’daki gerçek WordPress yazılımını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Bununla birlikte, web hosting ve alan adı için ödeme yapmanız gerekecektir.
 • Esneklik: WordPress, kişisel bloglardan ve çevrimiçi mağazalardan çevrimiçi dergilere ve gazetelere kadar birçok web sitesi türü oluşturmanıza olanak tanır.
 • Kullanımı kolay – Microsoft Word gibi bir program kullanıyorsanız, bir web sitesi oluşturmak ve yönetmek için WordPress’i kullanabilirsiniz.
 • Açık kaynaklı yazılım – WordPress, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında lisanslanan açık kaynaklı bir yazılımdır , yani tek bir şirket veya kuruluşa ait değildir. Yüzlerce geliştirici ve kullanıcı, yazılımı daha iyi hale getirmek için işbirliği yapar ve katkıda bulunur. Açık kaynak ruhu, herkes için sürekli iyileştirmeler, hesap verebilirlik ve ücretsiz kullanım anlamına gelir.
 • Kodu bilmenize gerek yok – WordPress, bir web sitesi oluşturmak için nasıl kod yazacağınızı bilmeniz gerekliliğini ortadan kaldırır. WordPress çeşitli kodlama dillerini kullanırken, WordPress’i kullanmak için bunlardan herhangi birini bilmenize gerek yoktur.
 • WordPress eklentileri ile genişletilebilir – Temel WordPress yazılımı WordPress eklentileri ile genişletilebilir. WordPress eklentileri, daha fazla özellik (e-ticaret, SEO, yedeklemeler, iletişim formları ve daha fazlası) eklemek için web sitenize yükleyebileceğiniz yazılım parçalarıdır. WordPress.org eklenti dizininde binlerce ücretsiz WordPress eklentisi ve başarılı bir premium (ücretli) eklenti endüstrisi var.
 • WordPress temalarıyla son derece özelleştirilebilir – WordPress temaları, web sitenizin tasarımını ve düzenini sağlar. Bir düğmeyi tıklatarak, yeni bir WordPress teması uygulayarak web sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Daha gelişmiş WordPress temaları daha çok WordPress sayfa oluşturucularına benzer ve mizanpajlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.
 • Web sitesi güvenliği – Hiçbir web sitesi platformu% 100 güvenli olmasa da, WordPress güvenliği, çekirdek geliştiricilerin ve kullanıcıların dikkatli bir güvenlik ekibiyle gelişmeye devam ediyor. Sık karşılaşılan WordPress güvenlik sorunları genellikle yazılımın kendisinden ziyade kullanıcı hatasından kaynaklanır.
 • Başarılı bir kullanıcı ve geliştirici topluluğu – Bir WordPress web siteniz olduğunda, yerel WordPress Meetup , WordCamps ve daha fazlası aracılığıyla daha büyük WordPress topluluğuna da katılabilirsiniz . WordPress topluluğunun inanılmaz derecede misafirperver, yardımsever ve yenilikçi bir ünü vardır.
 • Premium bir eklenti ve tema endüstrisi – Bir sürü ücretsiz eklenti ve tema olsa da, en ciddi WordPress web sitesi sahipleri premium (ücretli) eklentilere veya temalara yatırım yapar. Neden? Saygın bir premium eklenti veya tema satın almanız, yeni özellikler, güvenlik yamaları ve daha fazlası dahil olmak üzere eklentinin veya temanın devam eden gelişimi ve desteği için ödeme yapmanıza yardımcı olur.

WordPress Özellikleri

Bir web sitesi oluşturma platformu ve CMS olarak, WordPress etkileyici bir özellik setine sahiptir. İşte WordPress’in birçok özelliğinden sadece birkaçı.

 • SEO – Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) teknik düzeyde başlar ve WordPress SEO için olağanüstü bir kod tabanı sunar. SEO, web sitenizin içeriğinin Google veya Bing gibi yaygın arama motorları aracılığıyla bulunmasına olanak tanır.
 • Hız – WordPress, bir web sitesinin yükleme hızını yavaşlatan kodları kaldırmak için sürekli çalışan yalın bir web sitesi çerçevesidir.
 • Mobil uyumlu – Çoğu WordPress teması artık mobil uyumludur veya kullanıma hazırdır.
 • Medya dosya kütüphanesi – WordPress, resim veya video gibi medya dosyalarını sayfalarınıza veya yayınlarınıza yükleyebileceğiniz ve gömebileceğiniz yerleşik bir medya kütüphanesi içerir. WordPress içinde resimlerinizde temel düzenlemeler bile yapabilirsiniz.
 • Kullanımı kolay kullanıcı arayüzü – WordPress’in kullanımı karmaşık ayarlar olmadan çok kolaydır. WordPress ayrıca erişilebilirliğe odaklanır.
 • Özel menüler – WordPress, sayfalarınıza veya özel bağlantılarınıza bağlantılar içeren gezinme menüleri oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Yerleşik blog – Web sitenize blog eklemek, bir yayın yayınlamak kadar kolaydır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu