BilgisayarWindows

BlueStacks Nedir? Nasıl Kullanılır?

Android uygulamaları bilgisayarda çalıştırmanın yolunu arıyorsanız, BlueStacks nedir diye öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu uygulama aslında bir Android emülatör olarak tanımlanabilir.

Android, mobil cihazlar için geliştirilmiş, önemli bir işletim sistemi. Bu işletim sistemi için çok sayıda uygulama mevcut. Google Play Store’dan uygulama indirebiliyor veya farklı kaynaklardan APK olarak farklı uygulamalar yükleyebiliyoruz. Elbette günümüzde mobil cihazlar oldukça gelişmiş durumda.

Bu yüzden, cihazlarımızda uygulamaları rahatlıkla açabiliyor ve oyunları rahatlıkla oynayabiliyoruz. Ancak, buna rağmen bazı kişiler, Android uygulamaları bilgisayarda çalıştırmanın yollarını arıyorlar. Örneğin, mobil oyunları bilgisayarlarında çalıştırıp oynamak isteyebiliyorlar. İşte bu durumda karşımıza birçok farklı Android emülatör çıkıyor. BlueStacks gibi uygulamalar sayesinde, Android cihazlar için geliştirilen uygulamalar bilgisayarlarda çalıştırılabiliyor.

Android Emülatör Nedir? Ne İşe Yarar?

İlk olarak Android emülatörlerin ne işe yaradıklarını açıklayacağız. Bu sayede, BlueStacks nedir konusunu çok daha rahat kavrayabileceksiniz. Android emülatör, bilgisayarda Android işletim sistemini çalıştırmamızı sağlayan bir yazılımdır.

Bu yazılım sayesinde Android uygulamaları bilgisayarımızda çalıştırabilir ve kullanabiliriz. Emülatörler aslında sanal bir makine gibi çalışarak bir Android cihazın işlevlerini taklit eder. Bu sayede, Android cihazlarda yapabileceklerimizin çoğunluğunu bilgisayarlarımızda da yapabiliriz.

Android emülatörler, birçok farklı amaçla tercih edilebilir. Örneğin, Android uygulama ve oyunları bilgisayarda test etmek için emülatörler kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir emülatör kullanarak sevdiğiniz mobil oyunu bilgisayarda oynayabilirsiniz.

BlueStacks Nedir, Ne İşe Yarar?

hostixo-blog-bluestacks-nedir-ne-ise-yarar-bluestacks-5

Android emülatör, bilgisayarda Android işletim sistemini çalıştırmamızı sağlar. Bir sanal cihaz gibi çalışan bu sistem, birçok yönden avantajlıdır. BlueStacks nedir kısaca açıklayacak olursak, popüler bir Android emülatörüdür. Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurabilir ve sanal bir Android cihaz oluşturabilirsiniz.

Böylece, bilgisayarınızda Android işletim sistemini çalıştırmış olursunuz. Bu sayede, Android uygulamaları bu yazılım içerisine kurabilir ve bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz. BlueStacks uygulamasını aslında sanal bir Android cihaz olarak düşünebilirsiniz.

Bilgisayarınıza kuracağınız bu sanal cihaz, Android işletim sistemini bilgisayarınızda kullanabilmenizi sağlar. Windows ve Mac işletim sistemlerine kurulabilen bu uygulama, oldukça popülerdir. Günümüzde oldukça fazla kişi bu tür emülatörleri tercih ederek bilgisayarlarında Android işletim sistemi çalıştırabiliyor.

BlueStacks Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Bilgisayarınızda Android işletim sistemi kullanmak için bir emülatör kurmak istiyor olabilirsiniz. Ancak, kurulumdan önce BlueStacks kaç GB gibi şeyleri merak edebilirsiniz. Aşağıdaki sistem gereksinimleri, size bu tür konularda birazda olsa yardımcı olacaktır. Eğer sistem gereksinimleriniz yeterliyse, uygulamayı indirip kurarak BlueStacks nedir, ne işe yarar? daha yakından görebilirsiniz.

BlueStacks 5 Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Herhangi bir AMD veya Intel işlemci.
 • RAM: En az 2 GB RAM.
 • İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeri.
 • HDD: En az 5 GB boş sabit disk alanı.
 • Diğer Gereklilikler: Güncel ekran kartı sürücüsünün yüklü olması. Bilgisayarda yönetici yetkisine sahip olunması.

BlueStacks 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: AMD veya Intel çok çekirdeki bir işlemci. İşlemcinin tek çekirdek PassMark skorunun 1.000 üzerinde olması tavsiye edilir.
 • RAM: En az 8 GB RAM.
 • Ekran Kartı: ATI, Intel veya NVIDIA, PassMark  skoru 750’den yüksek olan dahili veya harici bir ekran kartı.
 • İşletim Sistemi: Windows 10 ve üzeri.
 • HDD: SSD
 • Diğer Gereklilikler: Güncel ekran kartı sürücüsünün yüklü olması.

BlueStacks Özellikleri Neler?

hostixo-blog-bluestacks-nedir-bluestacks-ozellikleri

Android emülatör ve BlueStacks nedir, detaylı bir şekilde açıkladık. Birçok farklı Android emülatör mevcut. Bunların hepsinde birbirinden farklı özellikler bulunuyor. BlueStacks’in dikkat çeken bazı özellikleri aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Oyun Kontrolleri

BlueStacks, oyuncuların oyunları daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için klavye ve fare gibi bilgisayarın standart giriş cihazlarına ek olarak oyun kontrol cihazlarını da destekler. Gamepad gibi cihazları kullanarak, oyunları keyifli bir şekilde oynayabilirsiniz.

Özel Oyun Modları

Uygulamada Shooting Modu ve MOBA Modu gibi oyunculara özel geliştirilen özellikler mevcuttur. Örneğin, Shooting Modu, mouse ve klavyeyle tepki ve hedef alma sürenizi geliştirmek için hazırlanmıştır.

Senkronizasyon

BlueStacks, Android telefonunuzla senkronize edilebilir. Böylece, telefonunuzdaki uygulamaları ve verileri bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Root Desteği

BlueStacks, kullanıcılara root erişimi sağlar. Bu sayede, uygulama ayarlarına erişebilir ve birçok farklı özelleştirme yapabilirsiniz.

BlueStacks Nasıl Kullanılır?

hostixo-blog-bluestacks-nasil-kullanilir-bluestacks-indir

BlueStacks nedir kısaca Android uygulamalarını bilgisayarınızda kullanmanıza olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu uygulamayla Android uygulamalarını çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • BlueStacks indir bağlantısına tıklayarak, resmi web sitesinden yazılımı indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.
 • BlueStacks’i başlatın ve açılan pencerede Google hesabınızla oturum açın. Eğer bir Google hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturun.
 • BlueStacks’in ana ekranında bulunan Oyun Merkezi’ne tıklayarak istediğiniz oyunları yükleyebilirsiniz.
 • Ayrıca, isteğinize göre ana ekrandan Google Play Store’a girerek istediğiniz uygulamayı cihazınıza indirebilirsiniz.
 • Uygulama yüklendikten sonra BlueStacks ana ekranına dönerek uygulamayı bulabilir ve çalıştırabilirsiniz.

BlueStacks kullanarak Android uygulamalarını bilgisayarınızda kullanmak oldukça kolaydır. Ancak bazı uygulamaların performansı, bilgisayarınızın özelliklerine ve Bluestacks sürümüne bağlı olarak değişebilir. BlueStacks nedir, nasıl kullanılır? yeterince açıkladığımızı düşünüyoruz. Bu uygulamayı kullanarak, Android ortamını bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu