Domain

Alan Adı Sahibi Nasıl Bulunur?

Mevcut bir alan adı sahibine ulaşmak isteyenler için aşağıdaki adımların izlenmesi yeterli olacaktır. Alan adı sahibi nasıl bulunur rehberi ile alan adının kim tarafından ne zaman alındığı kolayca öğrenebilirsiniz.

Online Alan Adı Sahibi Nasıl Bulunur?

Alan adı sahibini bulmak isteyenler domain sorgulaması yapmalıdır. WHOIS olarak tanımlanan bu sorgulamada, ilgili alan adı detaylarına ulaşılması mümkün olmaktadır. IP adresi, kullanılan NS bilgileri, kayıt tarihi gibi pek çok bilgilerin yer aldığı WHOIS sorgusu, herkese açık bir sistemdir. Binlerce WHOIS sorgusu yapabileceğiniz alan bulunduğundan dolayı istediğiniz seçebilirsiniz. Sorguda yapılması gereken tek işlem ise hangi alan adı hakkında bilgi alınmak isteniyorsa, sorgu alanına o domaini yazmaktadır. Sorgulama tamamlandıktan sonra yayınlanacak bilgileri inceleyerek incelemenizi tamamlayabilirsiniz.

Alan Adı Sahibi Sorgusu Ne İçin Yapılır?

Kişiye ulaşmak, site ya da domain teklifi yapmak gibi konularda alan adı sahibi sorgulaması yapılması gerekebilir. Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli detay, sorgulamada gizliliğin olabileceğidir. Pek çok domain sağlayıcısı tarafından WHOIS gizleme hizmeti de sağlanmaktadır. Domain sahibi böyle bir hizmet almışsa, kişi hakkında hiçbir bilgi paylaşılmayacağından dolayı WHOIS sorgulaması da sonuçsuz kalacaktır. Özellikle sorgulama sonucunda sistem tarafından sınırlı bilgi sunuluyorsa, gizlilik öncelikli olarak düşünülmelidir. Yayınlanan bilgiler, domain alma aşamasında kişiler tarafından girilmiş olan bilgilerdir. Bu nedenle sonuçların genel bir doğruluğu olmayabilir.

Bu yazı sonrasında Google Webmaster Araçları (GWT) Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ? yazısına göz atabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı