Güvenlik

Adblock Nedir? Adblock Ne İşe Yarar? – 2023 Rehberi

Adblock nedir sorusunun cevabını kısaca bir sitedeki reklamı engelleyen eklenti olarak verebiliriz. Adblock internet kullanıcılarının görmek istemediği reklamları engellemek için kulanılan ücretsiz bir tarayıcı eklentisidir.

Adblock Nedir?

AdBlock, Web sitelerinde karşınıza çıkan can sıkıcı reklamları, açılır banner reklamları hatta Sosyal medya sitelerindeki reklamları (Youtube vb.) engellemenize yardımcı olan bir eklentidir.

2009 yılında geliştirilip yayınlanmış olan bu eklenti günümüzde 200 milyonun üzerinden kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştır.

Chrome, Safari, Firefox ve Opera tarayıcısının yanı sıra mobil işletim sistemleri ile de uyumlu bir eklentidir. Yani her platformda reklamlardan kurtulmak mümkün.

AdBlock Ne İşe Yarar? AdBlock Neden Kullanılır?

Adblock sayesinde reklamları engelleyebilir, bilgisayar ve telefonunuza bu yollarla bulaşma ihtimali olan zararlı ve virüslerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bilgilerinizin çalınmasının da önüne kolayca geçmiş olacaksınız.

Adblock ne işe yarar dediğimizde reklamları engellediğini belirttik. Reklamlar web sitelerinin açılmalarının önündeki en büyük engellerdir. Dolayısı ile reklam engelleyici olarak adblock kullanmanız ziyaret etmek istediğiniz sitelerde yer alan reklamları gizleyeceği için otomatik olarak web sitelerinin yüklenme süreleri artacaktır. Böylece daha hızlı bir internet keyfi yaşayacaksınız.

AdBlock sayesinde web sitelerinde yer alan göz kanatıcı ve dikkat dağıtıcı abartılı reklamları da gizlemiş olacaksınız. Bu sayede okuma ya da video izleme gibi işlerini yaparken dikkat dağınıklığınızın da önüne geçeceksiniz.

Kişisel verilerinizin korunması oldukça önemlidir. Bu duruma pek çok sitede yer alan zararlı ve spam reklamlar sebep olmaktadır. Dolayısı ile bir yanlış sonucu zararlı reklama tıklamanız ile bilgisayarınıza çeşitli yazılımlar yüklenebilir ve pek çok verinizi kaybetme noktasına gelebilirsiniz. Eğer Bu sorundan ve karmaşadan kurtulmak istiyorsanız AdBlock tam da size göre bir eklenti.

AdBlock Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Adblock kullanımınız tüm sitelerde ve sosyal mecralardaki reklamları engellemeniz anlamını taşımaktadır. Dolayısı ile özellikle YouTube kazancı elde etmek isteyen ve severek takip ettiğini video içerik üreticilerini AdBlock kullandığınız zaman maddi zarara uğratmış oluyorsunuz. Bu durumun önünüe geçmek için o kanallardaki reklamların görünmesi adına beyaz lsite özelliğini kullanabilirsiniz.

AdBlock kullanmanın gözle görülür bir zararı olmamakla beraber bazı muadil reklam engelleyici eklentilerin kullanılması, kaynakları belirsiz olduğu için yine kötü sonuçlar doğurabilir. Dolayısı ile her tarayıcının kendi mağazadından AdBlock reklam engelleyici eklentisini edinmeniz harici kaynakları kullanmamanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

AdBlock Nasıl İndirilir?

Adblock reklam engelleyici eklentiyi kullandığınız tarayıcının online mağazasından temin edebilirsiniz. Chrome için Chrome Web Mağazadan, Firefox için Fireox Eklentileri sayfasından edinebilirsiniz.

Bu yazımız ile sizlere AdBlock eklentisinden ve ne işe yaradığından bahsettik. Sizlerin de kullandığı reklam engelleme yazılımları varsa artıları ile beraber yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu