Domain

Domain (Alan Adı ) Nedir ? Domain Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yeni bir web sitesi açmak istediğimizde bir çok yabancı kavramla ilgili sorular önümüze çıkmaktadır. Bunlardan biride Domain nedir sorusu olmaktadır. Sizlere bu makalemizde domain yani alan adı nedir sorusuyla ilgili detaylı bilgiler paylaşacağız.

DOMAİN NEDİR ?

Alan adı yani domain bir web sitesinin internet üzerindeki adresidir.Alan adı bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır.Eğer bir web sitesi açmayı planlıyor iseniz öncelikle bir alan adınız yani domaininizin olması gerekmektedir.
Alan adı kayıt ederken bazı hususlarda dikkatli olunması gerekmektedir.Bu hususları aşağıda maddeler halinde siz kullanıcılarımız için sıralamaya çalıştık.

 

domain nedir

1 – Kurumsal Firmalardan Alan Adı Kayıt Edilmesi

Web siteniz için en değerli ögelerden biri alan adıdır.Bundan dolayı alan adınızı kayıt ederken kayıt firmasının kurumsal yani resmi bir firma olduğuna dikkat etmeliyiz.Gelecekte yaşayacağınız alan adı bazlı sorunlarda kayıt firmasına ulaşım sağlayabiliyor olmanız gerekmektedir.Olumsuz durumlarda alan adınızı kaybetmeye kadar durumlar başınıza gelebilir.Bundan dolayı alan adı kayıt edeceğiniz firmanın web sitesindeki ticari bilgileri incelemenizi önermekteyiz.

2 – Akılda Kalıcı Alan Adı Kayıt Edin ve Seçin

Alan adınızı kayıt ederken işinizi ve düşüncenize uygun kelimelerden seçmeniz yararlı olacaktır.Kısa ve mantıklı alan adlarını seçerek akılda kalma oranını yükseltebilirsiniz.Uzun alan adları ziyaretçilerin sitenize direk ulaşmasını engelleyebilir.Ayrıca arama motorları kısa alan adlarını oldukça sevmektedir.Bundan dolayıda arama motorlarında yükselmeniz kolaylaşacaktır.

3- En Uygun Uzantıyı Seçin

Alan adı seçerken en önemli hususta uzantıdır.Yani en çok bilinen tabir ile , .com , .net veya .org gibi.Eğer markanızın com,net,org uzantılı alan adları alınmadı ise şanslı sayılırsınız.Markanızın değerini daha çok artırmaktadır.
Bu uzantılar arama motorları tarafından oldukça sevilmektedir.

Hayalinizdeki domain’e en iyi fiyatlarla sahip olmak için domain sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu