GENELİnternet

En İyi Bulut Depolama Hizmeti Veren Firmalar

En iyi ve popüler bulut depolama hizmeti veren firmalar listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Listemizde birbirinden popüler birçok bulut depolama servisini görebilirsiniz.

Veriler, günümüzün en önemli şeylerinden bir tanesi. Kişisel verilerimizi saklamak ve onları güvende tutmak aslında pek kolay iş değil. Bilgisayarların SSD ve harddisklerinde oldukça fazla veriyi muhafaza edebiliyoruz. Ancak günümüzde bu tür yöntemlerden daha kullanışlı bir yöntem mevcut.

Yıllar önce hayatımıza giren bulut depolama servisleri, bizleri yanımızda harddisk gibi şeyler taşımaktan kurtarıyorlar. İnternetin olduğu yerlerde bu servislerden rahatlıkla faydalanabilmemiz mümkün. Üstelik bu servislerin birçoğu belli bir limite kadar ücretsiz veri depolamanıza imkân tanıyor. Ancak belli bir limiti aştığınızda ücretli paketlerden birisini satın almanız gerekiyor.

Bulut Depolama Nedir? Ne İşe Yarar?

hostixo-blog-bulut-depolama-hizmeti-veren-firmalar-bulut-depolama-servisleri-nelerdir

İçeriğimizde bulut depolama hizmeti veren firmalar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Ancak ondan önce bulut depolamadan sizlere biraz bahsetmemiz gerekiyor. Birçoğumuzun önemli verileri bilgisayarlarımızda veya telefonlarımızda yani dijital ortamlarda muhafaza ediliyor.

Özellikle bilgisayarların veri depolamak için oldukça iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bilgisayarlarımızı her zaman yanımızda taşıyamıyoruz. Bu sebeple doğal olarak verilerimize her zaman her yerden ulaşamıyoruz.

Ayrıca bilgisayarımızın diski arızalandığında verilerimiz tamamen kaybolabiliyor. Ancak bulut depolama sayesinde bu gibi durumlar tamamen tarih oluyor. Bulut depolama, verilerin sanal ortamda muhafaza edilmesi olarak tanımlanabilir.

Seçtiğiniz bir bulut depolama servisinin sunucularında verilerinizi saklayabiliyorsunuz. Bulut depolamayı internete bağlı bir disk olarak düşünebilirsiniz. Verilerinizi sakladıktan sonra herhangi bir cihazdan internete bağlanarak verilerinize tekrar ulaşabiliyorsunuz.

Böylece herhangi bir disk taşımak zorunda kalmadan internet aracılığıyla verilerinize her yerden ulaşıp onları indirmeniz mümkün oluyor. Ayrıca bulut depolama sayesinde verilerinizi başkalarıyla kolayca paylaşabileceğinizi belirtelim.

Bulut Depolama Servisleri Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Bulut depolama hizmeti veren firmalar, verilerinizi depolamanıza imkân tanırlar. Google Drive ve OneDrive gibi birçok popüler bulut depolama servisi mevcut. Bu tür bulut depolama servislerinde yaklaşık 5 GB kadar veriyi ücretsiz olarak saklayabilirsiniz.

Ancak daha fazla veri saklayabilmek için ücretli paketlerden birisini satın almanız gerekir. Böylece verilerinizi sanal ortamda depolayabilirsiniz. Daha sonra internete bağlı olduğunuz sürece verilerinize her yerden erişebilirsiniz. Üstelik bu servislere yüklediğiniz verileri başkalarıyla paylaşabilir ve cihazlarına indirmelerini sağlayabilirsiniz.

Bulut Depolamanın Avantajları Neler?

Bulut depolamanın en büyük avantajı verilerinize her yerden ulaşabilmenize imkân tanımasıdır. Normal şartlarda verilerinizi USB belleklere veya harddisklere atarsınız. Bu verileri sürekli olarak yanınızda tutmanız her zaman mümkün olmayabilir.

Çünkü yanınızda sürekli bir USB bellek veya harddisk taşımanız oldukça zor olabilir. Ancak bulut depolama sayesinde internete bağlı olduğunuz sürece telefonunuzdan bile verilerinize erişebilirsiniz. Böylece yanınızda hiçbir şey taşımanıza gerek kalmaz.

Ancak tabii ki bulut depolamadan daha iyi faydalanabilmek için kaliteli ve hızlı bir internet bağlantınızın olması gerekiyor. Aksi takdirde verilerinizi karşıya yüklerken veya indirirken sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

En İyi Bulut Depolama Hizmeti Veren Firmalar Listesi

Kaliteli bulut depolama hizmeti veren uygulamalar için yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Listemizdeki firmalar, senelerdir bulut depolama hizmeti sunuyorlar. En iyi ücretsiz bulut depolama servisini arayanlarda listemize göz atabiirler. Böylece hangi firmanın ne kadar ücretsiz depolama alanı sunduğunu öğrenebilirler.

Bulut Depolama Hizmetleri Sunan Servisler

Google Drive

hostixo-blog-en-iyi-bulut-depolama-hizmeti-veren-firmalar-google-drive

Google’ın seneler önce hayata geçirdiği Google Drive, bulut depolama hizmeti veren firmalar denildiğinde akla ilk gelenlerden. Google bulut depolama servisinde 15 GB’a kadar ücretsiz bulut depolama imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Ancak 15 GB alan size yetmiyorsa çok daha fazlası için ücretli planlardan birisini satın almanız gerekiyor. Bulut depolama fiyatları servisten servise değişiklik gösterebiliyor. Bu kısımda son olarak Google Drive’ı Google E-tablolar gibi araçlarla entegre bir şekilde kullanabileceğinizi belirtelim.

Microsoft OneDrive

hostixo-blog-en-iyi-bulut-depolama-hizmeti-veren-firmalar-microsoft-onedrive

Bir başka dev şirket Microsoft, OneDrive hizmetini senelerdir kullanıcılara sunuyor. OneDrive’ın özellikle Windows işletim sistemine sahip cihazlar için olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, bu servis macOS, iOS ve Windows dahil birçok platformda rahatlıkla kullanılabiliyor. OneDrive’da da belli bir limite kadar ücretsiz depolama yapılabiliyor. Ancak 1 TB bulut depolama alanı gibi seçenekler için ücretli bir üyelik planı satın almanız gerekiyor.

iCloud

hostixo-blog-en-iyi-bulut-depolama-hizmeti-veren-firmalar-icloud

Bulut depolama hizmeti veren firmalar listemize iCloud ile devam edelim. Özellikle Apple kullanıcıları muhtemelen iCloud hizmetiyle çoktan tanışmışlardır. Çünkü iCloud, macOS ve iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlar arasında veri eşitlemenize olanak tanıyor. Yani iCloud sayesinde Apple cihazları arasında verilerinizi kolayca paylaşabiliyorsunuz. iCloud, 5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor.

Dropbox

hostixo-blog-en-iyi-bulut-depolama-hizmeti-veren-firmalar-dropbox

Bulut depolama servisi Dropbox, aslında birçoğumuzun daha önce duyduğu bir servis. Dropbox, özellikle dosyalarını depolayarak cihazlar arasında senkronize etmek isteyenlerin tercih edebileceği bir uygulama. Çünkü bu serviste dosya depolama ve senkronize etme gibi işlemler kolayca yapılabiliyor. Bu kısımda son olarak bu serviste 2 GB ücretsiz depolama alanı sunulduğunu belirtelim.

Mega

hostixo-blog-en-iyi-bulut-depolama-hizmeti-veren-firmalar-mega

Bulut depolama hizmeti veren firmalar listemizi Mega ile tamamlamak istiyoruz. Mega, oldukça fazla kişinin bildiği bir bulut depolama servisi. Oldukça basit bir arayüze sahip olan Mega, bu sayede oldukça kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Son olarak bu serviste ücretsiz olarak 20 GB’a kadar depolama yapabileceğinizi belirtmemizde fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu