Sitenizin teması yabancı dildeyse WordPress tema Türkçeleştirme eklentileri yardımınıza koşabilir. Bazı eklentiler sayesinde temalarınızı Türkçeleştirebilmeniz mümkün.

WordPress web sitelerinde birçok farklı özelleştirme seçeneği mevcut. Özellikle eklentiler sayesinde sitede akla gelemeyecek kadar farklı düzenlemeler yapılabiliyor. Ayrıca WordPress’in tercih edilme sebeplerinden biriside tabii ki temaları. Hazır WordPress temaları sayesinde sitenizin görünümünü baştan aşağıya değiştirebiliyorsunuz.

Üstelik ücretli WordPress temalarının yanı sıra sayısızca ücretsiz WordPress Türkçe tema bulunuyor. Böylece istediğiniz ücretsiz temayı seçerek sitenizde kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak bazı temalarda Türkçe dil desteği bulunmayabiliyor. Bu durumda farklı tema seçmek yerine mevcut temanızın dilini kendiniz Türkçeye çevirebilirsiniz. Bu işlem için bazı eklentilerden yardım alabilirsiniz.

Eklentilerle WordPress Temasını Türkçeleştirmek

WordPress tema Türkçeleştirme işlemi, basitçe açıklamamız gerekirse temanızdaki yabancı kelimeleri Türkçeleştirmenize yarıyor. Temalarda tüm kısımlar olmasa bile bazı kısımlar yabancı dilde karşımıza çıkabiliyor.

Örneğin, bir temada “Hakkında” yerine “About” yazabiliyor. İşte bu yabancı kelimeleri Türkçeye çevirerek temanızı daha anlaşılır bir hale getirebilirsiniz. Bu işlem için kullanabileceğiniz birçok WordPress eklentisi mevcut.

Örneğin, bazı eklentiler sayesinde temanızdaki yabancı kelimeleri tek tek seçerek Türkçeye çevirebiliyorsunuz. Böylece temanızdaki yabancı kelimeleri tamamen yok edebiliyorsunuz. Yazımızda sizlere Loco Translate ile tema çevirisinin nasıl yapıldığını resimli olarak açıklamaya çalışacağız.

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi Loco Translate

Loco Translate, Bir WordPress temasını Türkçeleştirmek için kullanabileceğiniz en popüler eklentilerden birisi. Loco Translate kullanımı yaparak temanızı Türkçeye çevirebilirsiniz. Bu eklenti çeviri işlemi için olarak oldukça fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Üstelik eklentinin kullanımı çok zor değil.

WordPress Tema Türkçeleştirme Resimli Anlatım

  • İlk olarak WordPress admin panelinin sol kısmındaki Eklentiler kısmına tıklayın ve sonrasında açılan sayfada Yeni ekle butonuna tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-wordpress-tema-turkcelestirme-loco-translate

  • Ardından açılan kısmın sağ üstündeki arama kutucuğuna Loco Translate yazın. Sonrasında çıkan Loco Translate eklentisinin yanındaki Şimdi Kur butonuna tıklayın ve hemen ardından Etkinleştir butonuna tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-wordpress-tema-turkcelestirme-loco-translate-1

  • Daha sonra mouse imlecinizi WordPress admin panelinin solundaki Loco Translate yazısının üstüne getirip çıkan seçeneklerden Temalar seçeneğine tıklamalısınız. Sonraki ekranda Türkçeye çevirmek istediğiniz temanın üzerine tıklamanız gerekiyor.

hostixo-bilgi-bankasi-wordpress-tema-turkcelestirme-loco-translate-2

  • Temaya tıkladıktan sonra mouse imlecinizi Türkçe yazan kısmın üzerine getirerek çıkan seçeneklerden Düzenle seçeneğine tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-wordpress-tema-turkcelestirme-loco-translate-3

  • Ardından açılan sayfanın üst kısmındaki Kaynak metin kısmından çevirmek istediğiniz kelimeye tıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz kelime alttaki Kaynak metin kutucuğunun içerisinde gözükecektir. Daha sonra Türkçe çevirisi yazan kutucuğa kelimenin çevirisini yazabilir ve sonrasında üstteki Kaydet butonuna basabilirsiniz. Çevirmek istediğimiz tüm kelimeler için bu işlemi uygulayarak WordPress tema Türkçeleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

hostixo-bilgi-bankasi-wordpress-tema-turkcelestirme-loco-translate-4