WordPress’te Zararlı Kod Taraması

WordPress sistemi tüm dünyada kullanılan en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisi olduğu gibi güvenlik konularında da farklı imkanları sunulmaktadır. Geliştirilen özel eklentiler ve teknikler ile WordPress’te zararlı kod taraması gibi farklı güvenlik işlemleri yapılabilmektedir. WordPress’te zararlı kod taraması yapmak isteyen site sahipleri, aşağıdaki adımları takip ederek ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Zararlı kod taramasının yapılması önerilmektedir. En yaygın kullanılan bir sistem olmasına karşın güvenlik açısından da sürekli açıklar tespit edilmekte ve açık kaynak kodlu yapısı nedeniyle kod bilgilerine kolayca erişim sağlanabilmektedir. WordPress’in bu özelliği nedeniyle güvenlik ön planda tutulmalı ve gerekli görüldüğü takdirde de aşağıda belirtildiği gibi zararlı kod taraması yapılmalıdır.

WordPress’te Zararlı Kod Taraması Nasıl Yapılır?

WordPress’te zararlı kod taraması yapacak site sahipleri için takip edilecek adımlar şöyledir;

Öncelikli olarak WordPress yönetim paneline erişim sağlanmalıdır.

Eklentiler ve yeni ekle seçeneği ile eklenti yükleme ekranına erişilmelidir.

Bu bölümde ise sağ tarafta yer alan arama kutusuna Anti-malware yazılarak eklenti aranmalı ve yüklenmelidir.

Eklentinin etkinleştirilmesi ile birlikte panelin sol tarafında yer alacak eklenti ayarlar bölümüne erişilmelidir.

Eklentiyi kullanmanız için bu aşamalar yeterlidir.

Eklenti ayar panelinde sağ üst köşede yer alan tam taramayı çalıştır butonuna tıklamanız ile birlikte siteniz mevcut eklenti tarafından taranmaya başlanacaktır.

Sunucu hızınıza ve web sitenizin büyüklüğüne göre işlemlerin tamamlama süresi değişkenlik gösterebilir. Sonuçlarda tehditler, çekirdek dosya değişiklikleri, bilinen tetikler, veritabanına sızma gibi pek çok farklı konuda veri analizi yapılacak ve konu ile ilgili detaylı raporlar sunulacaktır.