hostixo-bilgi-bankasi-imap-nedir-imap-ile-pop-arasindaki-farklar-nelerdir

IMAP Nedir konusu ile ilgili oldukça çeşitli sorular sorulmakta ve söz konusu bu konu detaylıca araştırılmaktadır. Bilindiği üzere IMAP, 1986 yılında geliştirilen ve kullanıma sunulan özel bir e-posta iletişim protokolüdür. Dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu e-posta protokolü hemen hemen birçok e-posta sunucusu tarafından da desteklenmektedir.

Avantajlı bir yapıya sahip olan IMAP, aynı zamanda çoklu kullanıcı desteğine de sahiptir. Çoklu kullanıcı desteği sayesinde diğer kullanıcılar da eş zamanlı olarak oturum açabilmektedir. Peki IMAP nedir, IMAP ile Pop arasındaki farklar nelerdir?

IMAP Nedir?

hostixo-bilgi-bankasi-imap-nedir

IMAP, bir diğer bilinen adıyla “Internet Message Access Protocol”, 1986 yılında Stanford üniversitesinde geliştirilen ve kullanıma sunulan özel bir e-posta protokolüdür. Kullanıma sunulan bu protokol sayesinde kullanıcılar da diledikleri yerden ve diledikleri cihazdan e-postalarına erişebilmektedir.

Yukarıda yer alan bilgilere ek olarak IMAP protokolün de e-postalar otomatik olarak indirilmemektedir. Kullanıcılar, e-postalara tıkladıktan sonra söz konusu mailleri cihazlarına indirebilmektedir. E-postalarının yanı sıra tıklama sonrasında mail de yer alan ek dosyalarda cihaza yüklenmektedir.

Gmail IMAP Ayarları

hostixo-bilgi-bankasi-gmail-imap-ayarlari

Gmail uygulamasında IMAP protokolünüzü etkinleştirmek için aşağıda yer alan adımları takip edebilir ve bu adımları uygulayarak IMAP protokolünü etkinleştirebilirsiniz. İşte, adım adım Gmail IMAP etkinleştirme işlemi…

  • Öncelikli olarak bilgisayarınızdan Gmail uygulamasına giriş yapınız.
  • Ardından sağ üst köşede bulunan ayarlar simgesine tıklayınız.
  • Ayarlar simgesine tıkladıktan sonra açılan arayüz de “Tüm Ayarları Görüntüle” seçeneğine basınız.
  • Bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza ayarlar ekranı gelecektir. Karşınıza gelen bu ekranda yönlendirme ve POP/IMAP seçeneğine tıklayınız.
  • Hemen ardından çıkan menüde “IMAP’ ı Etkinleştir” butonuna basınız ve değişikleri kaydet diyerek işlemi tamamlayınız.

IMAP ve POP3 Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

hostixo-imap-ve-pop3-arasindaki-temel-farklar-nelerdir

IMAP ve POP3 protokolleri arasında bir takım temel farklar bulunmaktadır. Bu farklar ise şu şekilde açıklanabilir;

  • IMAP protokolünü kullanan kullanıcılar, diledikleri yerden ve diledikleri cihazdan maillerine ulaşabilmektedir.
  • POP protokolünü kullanan kullanıcılar ise ne yazık ki çoklu cihaz desteğinden yararlanamamaktadır.
  • IMAP protokolünü kullanan kullanıcılar, tek bir tıklama ile maillerini taşıyabilmektedir.
  • POP3 protokolünü kullanan kullanıcılar maillerini otomatik olarak cihazlarına indirebilmekte ve çevrimdışı olmalarına rağmen maillerini okuyabilmektedir.
  • IMAP protokolü son derece karmaşık bir yapıya sahiptir. Fakat, POP3 protokolünün yapılandırılması ve kullanılması daha kolaydır.

IMAP nedir sorusunu sizler için yanıtladık. Sizlerde IMAP nedir yazımızı okuyabilir ve bu konuda temel bilgilere erişebilirsiniz.