Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Hosting alanında WordPress kurmaya çalışan ya da WordPress sistemi çalıştıran kişiler bu işlemler sırasında hata mesajları ile karşılaşabilir. Bu hatalardan en yaygın olanı ise WordPress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatası olmaktadır.

WordPress’te “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” Hatası Çözümü

Bu hatanın alınmasındaki en önemli neden WordPress sisteminin veritabanı ile bağlantı kuramaması ve bu nedenle doğru bir şekilde çalışamamasıdır. Bu tip hatalar alındığında öncelikli olarak yapılması gereken WordPress ayar dosyasındaki bilgilerin kontrol edilmesidir.

Standart olarak ayarlar, wp-config dosyasında bulunmaktadır. Bu nedenle sitenize Cpanelden yada ftp ile bağlanarak bu dosyadaki bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Veritabanı bilgileri yanlış ise hataların alınması kaçınılmaz olacaktır. Kontroller sonucunda eğer ayar sayfanızda bir hata olduğunu görüyorsanız, öncelikli olarak değişiklikler yaparak doğru bilgileri girmelisiniz. Bu bilgi değişikliği sonrasında ise yeniden siteye erişim sağlanmalıdır.

Eğer hala siteye erişim sağlanamıyorsa hosting hizmetini aldığınız yer sağlayıcısının veritabanı sunucusunun açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tüm bunlar çözüm için yeterli olabileceği gibi genellikle WordPress wp-config dosyasındaki bilgilerin yanlış olması nedeniyle bağlantı kurulurken hata oluştu hatası alınmaktadır.