Mail kurulumu yaparken ihtiyacınız olan cPanel mail portları bu yazımızda olacak. Böylece, istediğiniz türde mail kurulumunu hemen yapabilirsiniz.

Normal kullanıcılar için e-postaların çok bir önemi kalmadı. Birçoğumuz, günümüzde sadece bir yere üye olurken vb. durumlarda mail adresimizi kullanıyoruz. Ancak, mailler özellikle şirketler için  hala çok önemliler. Günümüzde şirketlerin birçoğu mail servislerini kullanmak zorunda.

Outlook gibi mail servislerinde birçok farklı iletişim protokolüyle mail kurulumu yapılabiliyor. Tabii ki bu protokollerin özellikleri birbirlerine göre değişiklik gösteriyor. SMTP, POP ve IMAP mail protokollerinin kurulumunu yaparken bazı portları bilmeniz gerekiyor. cPanel mail portları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

POP Nedir?

cPanel mail ayarları kısmından önce POP mail protokolünü öğrenelim. POP, e-posta hizmetinizle iletişim kurar ve yeni mailleri direkt sunucuya indirir. Yani bu mail protokolünde alınan iletiler direkt bağlı sunucuya indirilir. Daha sonra maillere farklı bir cihazdan erişilemez. Çünkü indirilen mailler e-posta hizmetinden silinir.

IMAP Nedir?

IMAP, POP mail protokolünün aksine e-postalarınıza her yerden ulaşabilmenize olanak tanır. Bu mail protokolünde e-posta bilgisayara indirilmez. IMAP ile mail okuyorsanız, maili direkt olarak e-posta servisinden okuyorsunuz demektir. Böylece maillerinizi farklı cihazlardan istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

SMTP Nedir?

Mail gönderirken aslında SMTP mail protokolü karşımıza çıkar. Basitçe açıklamamız gerekirse, SMTP protokolünün görevi sunucu ve istemci arasında bağlantı kurmaktır. Bu protokolde istemci SMTP sunucusuna bağlanır ve kimlik bilgilerini iletir. Sunucu bağlantıya onay verirse e-postayı sunucuya gönderir ve bağlantı noktalanır. Böylece mail gönderimi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Mail Kurulumu için cPanel Mail Portları

cPanel POP3 veya IMAP gibi bir mail protokolünün kurulumunu hızlıca yapabilirsiniz. Kurulum yaparken ihtiyacınız olan IMAP, SMTP, POP3 ve cPanel Webmail sunucu portları yazımızın devamında olacak. cPanel giriş yaparak E-posta Hesapları kısmına gidebilir ve cPanel mail açma işlemini hızlıca tamamlayabilirsiniz.

SMTP, POP3 ve IMAP Outlook E-posta Sunucu Ayarları

cPanel Webmail Ayarları

  • Port(SSL: 2096
  • Port: 2095

POP3 Ayarları

  • Port(SSL): 995
  • Port: 110

IMAP Ayarları

  • Port(SSL): 993
  • Port: 143

cPanel SMTP Ayarları

  • Port(SSL): 465
  • Port:587

POP3, SMTP ve IMAP için cPanel mail portları basitçe bu şekilde oluşuyor. Bu portlar kullanılarak hosting mail ayarları yapılabiliyor.