OpenCart SMTP AYARLARI

OpenCart, e-posta bildirimlerini göndermek için varsayılan olarak PHP işlevi kullanılmak üzere önceden yapılandırılmış olarak gelir. PHP Mail işlevi, e-postaları doğrudan sunucu IP adresi üzerinden göndermesi nedeniyle, spam olarak işaretlenme ve sonuç olarak teslim edilmeme ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yerine, e-postalarınızı SMTP yoluyla göndermeyi düşünmelisiniz.

Ek olarak, SMTP seçeneği, yalnızca kendi posta SMTP sunucunuzu değil, harici bir posta hizmetini de kullanmanıza olanak tanır. Çok sayıda e-posta oluşturan büyük mağazalar için, teslimat oranını artırmak ve e-postalarınızın spam olarak filtrelenmesini önlemek için mağazanızı SMTP ile kurmanızı tavsiye ederiz.

Birkaç basit adımda SMTP hizmetini kullanarak e-posta göndermek için OpenCart mağazanızı nasıl yapılandıracağınızı göstereceğiz.

OpenCart SMTP ayarlarına geçmeden önce gereken bazı bilgiler var:

  • SMTP Ana Bilgisayar Adı
  • SMTP Kullanıcı Adı
  • SMTP Şifresi

Bu bilgileri e-posta servis sağlayıcınızdan edinebilirsiniz.

Şimdi, OpenCart SMTP ayarlarınızı yapılandırmak için OpenCart Yönetici Panonuza giriş yapın ve sol menü çubuğundan Sistem Ayarları’na gidin.

Mağazalar listesine eriştikten sonra, mağaza adınızın yanındaki “Edit” düğmesine tıklayın. Buradan “Ayarları Düzenle” sayfasına yönlendirileceksiniz.

Yeni sayfada mağazanızın sistem ayarlarını içeren bir dizi sekme göreceksiniz. Biz burada “Posta” sekmesini kullanacağız.

OpenCart SMTP ayarları aracılığıyla e-posta gönderecek şekilde yapılandırmak için aşağıdakileri sırasıyla gerçekleştirin

Mail Engine: Bu ayar, mağazanız tarafından oluşturulan e-postanın nasıl gönderileceğini belirler. Bu nedenle, açılır menüden “SMTP” seçeneğini seçin.

Mail Parameters: – Bu ayar, mağazanın PHP Posta İşlevini kullanması durumunda gönderenin e-posta adresini belirler. SMTP için alanı boş bırakın

SMTP Hostname: Bu alana e-posta servis sağlayıcısının SMTP ana bilgisayar adını girmeniz gerekir. Çoğu durumda, sunucu ana bilgisayar adını veya “mail.domain.com”u girebilirsiniz, ancak bunun sağlayıcınızın sunucu yapılandırmasına ve DNS ayarlarına bağlı olduğunu unutmayın.

SMTP Username: SMTP kullanıcı adı, mağazanızda gönderen olarak yapılandırmak istediğiniz e-posta adresidir. (ör. admin@domain.com)

SMTP Parolası: Yukarıda belirtiğiniz e-posta adresiyle ilişkili paroladır.

SMTP Bağlantı Noktası: Bu alan SMTP bağlantı noktasını belirler. E-posta sağlayıcınız tarafından bir başkası belirtilmediği sürece, varsayılan 25 olarak ayarlayın.

SMTP Timeout: Burada, e-posta sağlayıcınız tarafından kesin olarak başka bir değer tanımlanmadıkça varsayılan değeri 5’i bırakabilirsiniz.