SSL sertifikası olmayan web sitelerde gözüken Güvenli değil ibaresi, birçok kişiyi rahatsız edebiliyor. Site sahipleri doğal olarak sitelerinde bu ibarenin gözükmesini istemiyorlar. Eğer sizde sitenizde bu yazının gözükmesini istemiyorsanız, yazımızdaki adımları uygulayabilirsiniz.

İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte internette oluşan tehlikelerde fazlasıyla artmaya başladı. İşte bu tehlikeler için alınan birçok farklı güvenlik yöntemi mevcut. Bu yöntemlerden birisinin SSL sertifikası olduğunu söyleyebiliriz.

SSL sertifikası sayesinde internet siteleri çok daha güvenli bir hale getirilebiliyor. Basitçe açıklamamız gerekirse SSL sertifikası, tarayıcı ile sunucu arasındaki veri alışverişini şifreleyerek daha güvenli bir hale getiriyor. İşte bu sertifikaya sahip olmayan sitelerde Güvenli değil ibaresi gözükebiliyor. Böylece ziyaretçiler, ziyaret ettikleri sitelerin güvenli olup olmadığını SSL sertifikası sayesinde kontrol edebiliyorlar.

Site Güvenli Değil Hatası Nasıl Çözülür?

Eğer bağlantınız güvenli değil hatası çözümü nedir? Diye merak ediyorsanız, yazımızın devamındaki adımlara göz atabilirsiniz. Bu problemi çözmediğiniz sürece güven problemi nedeniyle sitenizde çok büyük ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sitenize bir SSL sertifikası alarak sitenizi daha güvenli bir hale getirmeniz, sizin ve ziyaretçilerinizin açısından en doğrusu olacaktır.

WordPress Güvenli Değil Hatası Çözümü

Bir SSL Sertifikası Satın Alın

Web sitenizdeki hatanın SSL sertifikası olmadığından kaynaklandığını tekrar hatırlatalım. Bu yüzden doğal olarak ilk adımda sitenize bir SSL sertifikası satın almanız gerekiyor.

 • Hostixo’dan bir SSL sertifikası satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonra istediğiniz SSL sertifikasını seçerek satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer zaten bir SSL sertifikanız varsa kurulum için yazımızın devamındaki adımları takip edebilirsiniz.

cPanel SSL Sertifikası Kurulumu Yapın

SSL sertifikasını satın aldıktan sonra hosting firmanızın müşteri panelinden cPanel’e ulaşarak, aldığınız SSL sertifikanın kurulumunu yapmalısınız.

 • Bunun için ilk olarak Hostixo müşteri paneline giriş yaparak müşteri panelinden cPanel’e girmeniz gerekiyor.

hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ssl-sertifikasi-kurulum-1

 • cPanel’e giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranın “GÜVENLİK” kısmındaki ‘SSL/TLS Status’ seçeneğine tıklamalısınız.

hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ssl-sertifikasi-kurulumu-2

 • Daha sonra alt kısımda açılan listenin sol üst kısmında “Etki Alanı” diye bir yazı göreceksiniz. Bu listede “Etki Alanı” yazısının solundaki tiki işaretleyerek tüm listeyi seçmeniz gerekiyor. Sonrasında listenin sağ üst kısmındaki ‘Run AutoSSL’ butonuna tıklayarak SSL kurulum işlemini başlatabilirsiniz. İşlem tamamlanana kadar pencereyi kapatmamalısınız.

hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ssl-sertifikasi-kurulumu-3

 • İşlem tamamlandıktan sonra karşınızdaki ekranın sağ üstünde ‘Başarılı’ gibi bir ibare gözükecektir. Bu adımlardan sonra SSL kurulumu işleminiz tamamlanmış olacaktır.

WordPress Sitenizin URL’ini Düzenleyin

WordPress sitenize bir SSL sertifikası kurulumu yaptıktan sonra sitenizin URL adresini de düzenlemeniz gerekiyor. Eğer sitenizin URL adresini düzenlemezseniz, sitenizin URL’i HTTP olarak yüklenmeye devam edebilir. Ancak SSL sertifikasına sahip sitelerin URL adresleri HTTPS olarak yüklenmelidir.

 • URL adresinizi düzenlemek için ilk olarak WordPress yönetici paneline giriş yapın. Ardından panelin sol tarafındaki ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın ve çıkan seçeneklerden ‘Genel’ seçeneğine tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-guvenli-degil-hatasi-wordpress-url-degistirme

 • Sonrasında karşınızdaki ekranda “WordPress adresi (URL)” ve “Site adresi (URL)” kısımlarında sitenizin mevcut URL adresini göreceksiniz. Bu kısımlarda bulunan URL adresindeki “HTTP” kısımlarını “HTTPS” olarak değiştirmeniz gerekiyor.

hostixo-bilgi-bankasi-guvenli-degil-hatasi-wordpress-url-degistirme-1

 • Son olarak en alttaki ‘Değişiklikleri kaydet’ butonuna tıklayarak URL değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

hostixo-bilgi-bankasi-guvenli-degil-hatasi-wordpress-url-degistirme-2

Redirection Eklentisiyle 301 Yönlendirme Yapın

Güvenli değil yazısından kurtulmak için SSL sertifikasını kurduğunuzu ve sitenizin URL adresini düzenlediğinizi varsayalım. Bu durumda sitenizin URL adresi değiştiği için eski adresi kullanan ziyaretçiler sitenize erişemeyebilirler. Bu problemin önüne geçebilmek için eski URL adresini kullanan ziyaretçileri otomatik olarak yeni adrese yönlendirmeniz gerekiyor.

 • 301 yönlendirme yaparak ziyaretçileri otomatik olarak yönlendirmek için ilk olarak Redirection eklentisini kurun ve etkinleştirin.
 • Sonrasında WordPress yönetici panelinin sol kısmındaki ‘Araçlar’ seçeneğine tıklayın ve daha sonra açılan seçeneklerden ‘Redirection’ seçeneğine tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-redirection-301-yonlendirme-1

 • Ardından açılan ekranda ilk olarak ‘Start Setup’ butonuna tıklayın. Daha sonra sırasıyla ‘Continue Setup’ ve ‘Finish Setup’ butonlarına tıkladıktan sonra ‘Finished’ butonuna tıklayarak eklentinin kurulumunu gerçekleştirin.

hostixo-bilgi-bankasi-redirection-301-yonlendirme-2

 • Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelen ekranın üst kısmındaki ‘Add New’ butonuna tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-redirection-301-yonlendirme-3

 • Daha sonra açılan kısımda bulunan ‘Source URL’ kısmına eski URL adresini, ziyaretçilerin kullandığı adresi yazmanız gerekiyor. Aynı kısımda bulunan ‘Target URL’ kısmınaysa ziyaretçilerin yönlendirileceği yeni adresi, yani “HTTPS” olan URL adresini yazmalısınız.

hostixo-bilgi-bankasi-redirection-301-yonlendirme-4

 • Son olarak ‘Add Redirect’ butonuna tıkladığınızda 301 yönlendirme işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bu adımlardan sonra ziyaretçiler artık “HTTP” olan URL adresine erişmek istediklerinde otomatik olarak “HTTPS” olan adrese yönlendirilecektir.

hostixo-bilgi-bankasi-redirection-301-yonlendirme-5

Yazımızda sizler için Güvenli değil hatasının çözümünden ve 301 yönlendirme gibi birçok işlemden bahsetmeye çalıştık. Sizde bu adımları uygulayarak sitenizdeki hatadan kurtulabilirsiniz. Ayrıca Hostixo’dan aldığınız SSL sertifikası sayesinde sitenizi çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.