Htaccess HTTPS yönlendirme sayesinde kullanıcılar otomatik olarak sitenizin HTTPS ile başlayan adresine yönlendirilebilirler.

SSL sertifikası, web siteleri için olmazsa olmaz bir şey. Sitelerin güvenliğini arttıran bu sertifika, verilerin bütünlüğü ve gizliliğini koruyabiliyor. E-ticaret sitelerinde bu sertifikanın öneminin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kullanıcıların kişisel bilgileri ve kart bilgileri, SSL sertifikası sayesinde daha sıkı korunabiliyor. Böylece kullanıcıların siteye olan güveni de artabiliyor.

Ancak aslında SSL sertifikası günümüzde neredeyse her web sitesinde olmak zorunda. Çünkü SSL sertifikası olmayan siteler, kullanıcılar tarafından riskli olarak değerlendirilebiliyorlar. Ayrıca bu sertifikaya sahip olmayan sitelerde kullanıcıların karşısına sitenin güvenli olmadığına dair uyarılar çıkabiliyor. Bu sebeple siteniz için bir SSL sertifikası alarak cPanel HTTPS yönlendirme yapabilirsiniz.

cPanel Üzerinden Htaccess HTTPS Yönlendirme

cPanel www yönlendirme yani cPanel üzerinden domain yönlendirme vs. yapılabiliyor. Htaccess www yönlendirme gibi işlemlerle 301 yönlendirme yapılarak kullanıcılar yeni bir URL adresine yönlendirilebiliyor.

Ancak biz yazımızda direkt olarak HTTPS yönlendirme işleminden bahsedeceğiz. Böylece kullanıcılar, sitenize girerken otomatik olarak HTTPS ile başlayan adrese yönlendirilecekler. Sitenizin SSL sertifikası varsa, bu işlemle birlikte kullanıcıları HTTPS ile başlayan adrese otomatik yönlendirebilirsiniz. Ancak yazımızdaki adımları uygulamadan önce olası bir probleme karşı sitenizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz.

cPanel HTTP HTTPS Yönlendirme

Bu işlem için ilk olarak Hostixo müşteri paneline yaptıktan sonra cPanel kontrol paneline giriş yapmanız gerekiyor.

  • Ardından cPanel’de “DOSYALAR” başlığı altında bulunan ‘Dosya Yöneticisi’ seçeneğine tıklamalısınız.

hostixo-bilgi-bankasi-htaccess-https-yonlendirme-cpanel-1

  • Daha sonra karşınıza gelen ekranda ‘public_html’ klasörüne tıklamanız gerekiyor.

hostixo-bilgi-bankasi-htaccess-https-yonlendirme-cpanel-2

  • Sonrasında açılan ekranda ‘.htaccess’ dosyasını göreceksiniz. Eğer bu dosyayı göremiyorsanız, sağ üstteki ‘Ayarlar’ butonuna tıklayın. Ardından ‘Gizli Dosyaları Göster (dotfiles)’ seçeneğini işaretleyerek ‘Save’ butonuna tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-htaccess-https-yonlendirme-cpanel-3

  • Bu işlemin ardından karşınıza ‘.htaccess’ dosyası geldiğinde dosyaya sağ tıklayarak ‘Edit’ seçeneğine tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-http-https-yonlendirme-cpanel-1

  • Daha sonra açılan pencerede ‘Edit’ butonuna tıklayarak diğer adıma geçin.

hostixo-bilgi-bankasi-http-https-yonlendirme-cpanel

  • Ardından açılan sayfada .htaccess dosyasının en alt kısmına aşağıdaki kodu yapıştırmanız gerekiyor.
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
  • Kodu yapıştırdıktan sonra üstteki ‘Değişiklikleri Kaydet’ butonuna tıklamalısınız.

hostixo-bilgi-bankasi-http-https-yonlendirme-cpanel-2

 

Değişiklikleri kaydettikten sonra htaccess HTTPS yönlendirme işleminiz tamamlanmış olacaktır. Artık sitenize erişmeye çalışan her kullanıcı otomatik olarak SSL sertifikası bulunan adrese, yani HTTPS ile başlayan adrese yönlendirilecektir.

Yazımızdaki adımlardan sonra bazı problemlerle karşılaştıysanız, sitenize yazılım içeriğinden düzenleme yapmanız gerekebilir. Bu durumda bir yazılımcıdan yardım alarak karşılaştığınız sorunları da hızlıca çözebilirsiniz.