hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ftp-hesabi-sifresi-nasil-degistirilir-cpanel-giris

cPanel’de FTP hesabı şifresi nasıl değiştirilir konusunu bu içeriğimizde paylaşacağız. Hesabınızın şifresini kolayca değiştirebileceksiniz.

Bir web sitesine sahipseniz, zaman zaman sitenin dosyalarına erişmeniz gerekebilir. Bu durumda dosyala erişmek için birçok farklı yöntem deneyebilirsiniz. Örneğin, bir FTP bağlantısı yaparak sitenin dosyalarına kolayca erişebilirsiniz.

FTP bağlantısı için FileZilla gibi bir FTP istemcisi tercih edebilirsiniz. Bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra, istediğiniz dosyaları düzenleyebilir hatta silebilirsiniz. cPanel üzerinden yeni bir FTP hesabı oluşturabilmeniz mümkün.

Ancak, bazı zamanlar hesabınızın şifresini değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu işlem sadece birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor. Yazımızdaki adımları takip ederek, cPanel’den FTP hesabınızın şifresini hemen değiştirebilirsiniz.

FTP Nedir?

FTP hesabı şifresi nasıl değiştirilir sorusunu cevaplamadan önce FTP nedir konusuna değinelim. FTP’nin açılımı File Transfer Protocol olarak karşımıza çıkar. FTP, dosya transferi için geliştirilmiş bir protokol olarak tanımlanabilir. FTP’nin temel olarak kablosuz dosya transferi yapabilmemizi sağlayan yöntemler arasında bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bu protokol sayesinde, internete bağlanan iki bilgisayar arasında veri transferi yapılabiliyor. Kısacası, FTP bağlantısıyla dosya transferi yapmak oldukça kolay. cPanel’den yeni bir FTP hesabı oluşturmak için daha önce hazırladığımız FTP kullanıcı hesabı oluşturma başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Mevcut hesabınızın şifresini değiştirmek için bu yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

FTP Hesabı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  • Hesabınızın şifresini değiştirmek için cPanel giriş yaparak Dosyalar kısmındaki FTP Hesapları seçeneğine tıklayın.

hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ftp-hesabi-sifresi-nasil-degistirilir-cpanel-giris

  • Açılan sayfada biraz aşağıya indiğinizde FTP Hesapları diye bir kısım göreceksiniz. Bu kısımda mevcut hesaplarınızı görebilirsiniz. Bu kısımdan şifresini değiştirmek istediğiniz hesabın sağındaki Şifreyi Değiştir butonuna tıklayabilirsiniz.

hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ftp-hesabi-sifresi-nasil-degistirilir-filezilla

  • Şifre kısmına oluşturmak istediğiniz yeni şifreyi yazmalısınız. Şifre (Tekrar) kısmına yeni şifrenizi tekrar yazdıktan sonra alttaki Şifreyi Değiştir butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu adımların ardından hesabınızın şifresi değiştirilmiş olacaktır.

hostixo-bilgi-bankasi-cpanel-ftp-hesabi-sifresi-nasil-degistirilir-ftp-nedir

İçeriğimizde FTP hesabı şifresi nasıl değiştirilir sorusunu sizler için cevapladık. Yukarıdaki adımları takip ederek hesabınızın şifresini birkaç adımda kolayca değiştirebilirsiniz.