Web site domain uzantıları anlamları için bu içeriğimize göz atabilirsiniz. Daha sonra web siteniz için doğru domain adresini ve domain uzantısını daha rahat tercih edebilirsiniz.

Domain, bir web sitesi açarken dikkatli seçim yapmanızı gerektiren bir şey. Web sitesi için bir domain adresi seçtikten sonra geriye domain uzantısı seçmeniz kalıyor. Domain uzantısı seçerken karşınıza birçok seçenek çıkacağı için kafanız karışmış olabilir. Ancak bunun için endişelenmenize hiç gerek yok.

Domain uzantılarının anlamlarını merak ediyorsanız, tam olarak doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde domain uzantıları listesi hazırlayacak ve anlamlarını sizlere açıklamaya çalışacağız. Böylelikle domain adresini seçtikten sonra istediğiniz domain uzantısını daha rahat ve bilinçli bir şekilde tercih edebilirsiniz.

Site Uzantıları Nedir?

hostixo-bilgi-bankasi-domain-uzantilari-anlamlari-neler-site-uzantilari-nedir

Domain uzantıları anlamları kısmından önce domain uzantısından kısaca bahsedelim. Domain uzantısı, domain adresinin sonuna eklenen uzantıdır. Örneğin, web sitenizin domain adresi www.websitem.com olabilir.

İşte bu domain adresinin sonundaki “.com” domain uzantısı olarak tanımlanır. En popüler domain uzantıları .com ve .net olarak gösterilebilir. Bu sebeple bir domain satın alırken ilk olarak özellikle .com veya .net uzantısını seçmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Domain Uzantıları Anlamları

Domain uzantılarının anlamlarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Ancak uzantıların anlamlarından önce en popüler uzantıların .com ve .net olduğunu tekrar hatırlatalım. Oldukça fazla tercih edilen güvenli internet uzantıları ve anlamları aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Domain Uzantıları ve Anlamları

  • .com: Her türlü web sitesinde kullanılabilen bir uzantıdır. En popüler uzantılardan birisidir ve açılımı commercial olarak karşımıza çıkar.
  • .net: İngilizcede network kelimesi ağ anlamına gelir. Network kelimesi kısaltılarak .net uzantısı oluşturulmuştur. Com uzantısı gibi her türlü web sitesinde kullanılabilir.
  • .org: Organizasyonlar tarafından kullanılan uzantıdır ve organization kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .info: İngilizcede bilgi anlamına gelen information kelimesinin kısaltılmışıdır. Bilgi türündeki sitelerin tercih edebileceği bir uzantıdır.
  • .pro: Profesyonel anlamı taşır ve açılımı İngilizce professional Meslek sahipleri tarafından tercih edilebilir.
  • .biz: Business kelimesinden kısaltılan bu uzantı, İngilizcede iş ve ticaret gibi anlamlara sahiptir. Yani bu uzantının iş ile ilgili siteler için hazırlandığını söyleyebiliriz.
  • .name: Bu uzantı kişisel siteler için hazırlanmıştır.
  • .edu: Education kelimesinin kısaltılmışı olan .edu uzantısı, eğitim kurumları için hazırlanmıştır.
  • .gov: Bu uzantı government kelimesinden kısaltılmıştır ve devlet kuruluşları tarafından kullanılır.

Domain uzantıları anlamları bu şekilde oluşuyor. Birde ülkelere özel bazı domain uzantıları mevcut. Örneğin, ülkemize özel domain uzantısı .tr olarak karşımıza çıkıyor. Almanya’ya özel domain uzantısıysa .de olarak belirlenmiş.