Domain NS Değiştirme

Web sitelerinin belirli bir sunucuya yönlendirilebilmesi adına alan adlarında domain NS değiştirme yapılması gerekmektedir. Herhangi bir domain alındığında, satın alınan firma tarafından belirlenmiş olan standart, varsayılan NS bilgileri ile domain yönlendirilmektedir. Fakat sitenin aktif bir şekilde istenilen sunucu üzerinden çalışabilmesi adına domain NS değiştirme işlemleri ile sunucu sağlayıcı tarafından belirlenmiş olan NS bilgilerinin ilgili alanlara girilmesi gerekecektir.

Domain NS Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Hostixo üzerinden NS değiştirme işlemlerini yapmak isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde domain yönlendirme işlemlerini tamamlayabilmektedir.

1.       Panelde oturum açma

Öncelikle domain hesabınızın bulunduğu Hostixo üyelik bilgileri ile panele giriş yapın.

2.       Domain panelini açma

Üyelik hesabınızda ne kadar domain varsa, hepsini domain bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Oturum açtıktan sonra karşınıza çıkacak alan adı kısmına tıklayarak domain bölümüne geçiş yapın.

3.       Domain seçimi

Domain listesinde hangi domain için Domain nameserver değişikliği yapmak istiyorsanız onu seçerek, sağ tarafta yer alan ikon üzerinden nameserver yönetim seçeneğini seçin.

4.       NS bilgilerinin girilmesi

Açılan ekranda İsim Sunucusu 1 ve İsim Sunucusu 2 gibi hazırlanmış alanlara ilgili NS bilgilerini girmeniz yeterli olacaktır.

İlgili işlemleri yaptıktan sonra DNS adreslerinin etkili olması 24 saati bulabilmektedir. Bu nedenle değişikliğin tam olarak yapıldığından emin olana kadar site ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamalı ve değişikliğin tamamlanması beklenmelidir.

 Alan adlarını Hostixo.com sunucularına yönlendirmek için aşağıdaki NS bilgilerini girmeniz yeterli olacaktır.

dns1.hostixo.com

dns2.hostixo.com

NS bilgilerinin doğru bir şekilde tanımlandığı örnek bir ekran ise şöyle;

Tüm bu işlemler sadece Hostixo için özel olmadığı gibi alan adı aldığınız tüm şirketlerde alan adı seçeneklerinden NS değişikliğini benzer şekilde yapabilirsiniz. Domain NS değişikliği  tamamlandığında yeni sunucu üzerinden kolay bir şekilde yönetim sağlayabilirsiniz