Hostixo-bilgi-bankasi-modem-arayuzu-giris-islemi-nasil-yapilir

Modem arayüzü giriş işlemi, teknik olarak oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Kullanıcılar, modem arayüzüne giriş yaparak temel ayarları değiştirebilmekte ve Wi-Fi ağlarını inceleyebilmektedir. Temel ayarları değiştirebilmek ve Wi-Fi ağınızı inceleyebilmek için modem IP adresini bilmeniz gerekmektedir.

Türk Telekom, Turkcell Superonline, Zyxel, TP-Link ve D-Link başta olmak üzere birçok servis sağlayıcısı ile modem firması 192.168.1.1 IP adresini kullanmaktadır. Standart olarak kullanılan bu modem arayüz adresinin kullanıcı adı ise genellikle “Admin” olarak belirlenmiştir. Peki 192.168.1.1 nedir, modem arayüzü giriş işlemi nasıl yapılır? İşte, merak edilen bu konular hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

192.168.1.1 Nedir?

hostixo-bilgi-bankasi-192-168-1-1-nedir

192.168.1.1 modem arayüzüne giriş yapabilmek için oluşturulan IP adresidir. Kullanıcılar, belirtilen bu adresi kullanarak modem arayüzü giriş işlemini yapabilmektedir.

Modem Arayüzü Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

hostixo-bilgi-bankasi-modem-arayuzu-giris-islemi

Modem arayüzü giriş işlemi için öncelikli olarak internet tarayıcınızı açmanız gerekmektedir. İnternet tarayıcısını açtıktan sonra adres çubuğuna 192.162.1.1 yazmalı ve “Enter” tuşuna basarak modem arayüz ekranına gitmelisiniz.

hostixo-bilgi-bankasi-modem-arayuzu-giris-islemi-2

İşlemi tamamladıktan sonra karşınıza modem arayüzü ekranı gelecektir. Karşınıza gelen bu ekrana kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmalısınız. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru bir şekilde yazdıktan sonra modem arayüzüne girebilirsiniz.

Modem Arayüzü Ne İşe Yarar?

hostixo-bilgi-bankasi-modem-arayuzu-ne-ise-yarar

Modem arayüzü giriş işlemini başarıyla tamamladıktan sonra aşağıda yer alan ayarlara erişebilir ve bu ayarları kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

 • WAN bağlantı ayarlarını düzenleyebilir ya da bağlantıları kesebilirsiniz.
 • Modem kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 • VPN ayarlarını modem arayüzünden yapabilirsiniz.
 • DNS adresinizi değiştirebilir ve IP adresi ile ilgili çeşitli ayarları bu menü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kablosuz ağ ayarları ile ilgili ayarlamalarınızı yapabilir ve Wi-Fi ağınızda kimler var görebilirsiniz.
 • Wi-Fi ağınızda bulunan yabancı kişileri tespit edebilir ve bu kişileri tek bir tıklama engelleyebilirsiniz.
 • FTP Sunucu ayarlarınızı bu menü üzerinden yapabilirsiniz.
 • Port yönlendirme işlemini modem arayüzü sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çeşitli güvenlik ayarlamalarınızı yapabilir, QoS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
 • İnternet bağlantı testti işlemini yapabilir ve ağınız ile ilgili temel bilgilere erişebilirsiniz.
 • Tüm bunlara ek olarak modeminizi güncelleyebilir, modeminizi sıfırlayabilir, yedekleyebilir, geri yükleyebilir ya da fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum Ne Yapabilirim?

hostixo-bilgi-bankasi-modem-arayuzu-sifresini-unuttum-ne-yapabilirim

Modem arayüz şifresi, oldukça kolay unutulan şifrelerden biridir. Böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda modeminizi resetleyebilir ve kullanıcı adınızı “Admin” şifrenizi de turktelekom, superonline, 1234 ve ttnet yaparak giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen modem arayüzü giriş işlemi yapamıyorsanız internet aldığınız şirketi arayabilir ve gerekli teknik desteği alabilirsiniz.