SSL sertifikası kurulumu yaptıktan sonra .htaccess ile HTTPS yönlendirme yapabilirsiniz. Bu işlem oldukça basit.

Bir site kurduktan sonra yapılması şart olan bazı kurulumlar var. SSL sertifikası, bunlar arasında ekstra öneme sahip. Sitenin güvenliği ve daha fazla ziyaretçi kazanması için, SSL sertifikası kurmanız şart. Aksi senaryoda ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz. SSL sertifikasını kurmak için ziyaretçilerinizi HTTP’den HTTPS’e yönlendirmeniz gerekiyor.

Yani ziyaretçiler SSL sertifikası olan yeni URL adresine yönlendirilmeliler. İşte bu işlemi .htaccess dosyasına bazı kodlar ekleyerek gerçekleştirebiliyorsunuz. Yani bu işlemin çok zor olmadığını söyleyebiliriz. SSL yönlendirmesi yaparak ziyaretçileri başında HTTPS olan alan adına yönlendirmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. cPanel HTTPS yönlendirmesi yapmak yerine aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Htaccess ile HTTPS Yönlendirme Yöntemleri

Sitenizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyasıyla birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Htaccess ile HTTPS yönlendirme işlemini yapmak için bu dosyaya bazı kodlar ekleyebilirsiniz.

Belirtilen Alan Adında HTTPS Yönlendirme

hostixo-bilgi-bankasi-url-https-yonlendirme-ssl

İlk olarak belirli bir URL adresinde HTTP’den HTTPS’e yönlendirme yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ilk olarak sitenizin kök dizinine erişerek .htaccess dosyasını bulun ve açın. Eğer iki farklı alan adına sahipseniz, birisinde yönlendirme yapmak için aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına eklemelisiniz:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ilkdomainadresi.com [NC]
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

  • Bu koddaki “ilkdomainadresi.com” kısmını yönlendirme yapmak istediğiniz alan adıyla değiştirmelisiniz. Sonrasında dosyayı kaydederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tüm Sitede WordPress HTTPS Yönlendirme

hostixo-bilgi-bankasi-htaccess-ile-https-yonlendirme-wordpress-301-yonlendirmel

.htaccess ile HTTP yönlendirme işlemini 301 yönlendirme yaparak tüm site için gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, ziyaretçiler sitenizdeki herhangi bir sayfaya girdiklerinde otomatik olarak HTTPS’e yönlendirilirler.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

  • Bu kodları dosyanın en altına yapıştırarak kaydedebilirsiniz.

Seçilen Klasörlerde SSL Yönlendirme

hostixo-bilgi-bankasi-ssl-yonlendirmesi-https-klasor-yonlendirme-htaccess

.htaccess ile HTTPS yönlendirmesi yapmak için özel klasörler seçebilirsiniz. Böylece dizinler arasında yönlendirme yapabilirsiniz. Belirli klasörlerde SSL yönlendirmesi yapmak için aşağıdaki kodları kullanmanız gerekiyor:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(klasor1|klasor2|klasor3) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

  • Bu kodları yapıştırdıktan sonra klasor1, klasor2 ve klasor3 kısımlarını yönlendirme yapmak istediğiniz klasör isimleriyle değiştirmeyi unutmayın. Bu kısımları değiştirerek dosyayı kaydedebilirsiniz.

Htaccess HTTPS WWW yönlendirme yönlendirme işlemi yukarıdaki adımlarla gerçekleştirilebiliyor. Eğer işlemleri doğru uygulamanıza rağmen yönlendirme olmuyorsa, tarayıcınızın önbelleğini temizleyerek tekrar deneme yapabilirsiniz. Ayrıca sitenizi farklı tarayıcılardan kontrol ederek işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını daha net görebilirsiniz.