hostixo-google-site-ekleme-nasil-yapilir

Google site ekleme işlemi, oldukça kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikli olarak Google hesabınızın olması gerekmektedir. Google hesabına sahip olan kullanıcılar, sadece birkaç adımda web sitelerini Google arama motoruna kayıt edebilmektedir.

Google Search Console sayfasından yapılacak olan işlemler için sitemap.xml ve robot.xml dosyalarına da sahip olmalısınız. Site ekleme işlemini başarıyla tamamladıktan sonra Google örümcekleri sitenizi ziyaret edecek ve internet siteniz de yer alan içerikleri, dizine eklemeye başlayacaktır. Peki, Google site ekleme işlemi nasıl yapılır?

Adım Adım Google Site Ekleme

hostixo-adim-adim-google-site-ekleme

Google site ekleme işlemi için aşağıda yer alan adımları takip edebilir ve web sitenizi kolaylıkla Google arama motoruna kayıt ettirebilirsiniz. İşte, Google web sitesi ekleme işlemi için uygulamanız gereken o adımlar…

  • Yukarıda da bahsettiğimiz üzere öncelikli olarak bir Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google hesabına sahip olan kullanıcılar, arama motoruna “Adresinizi Ekleyin Google” yazarak ilgili sayfaya erişebilirsiniz.

hostixo-site-ekleme-islemi-nasil-yapilir

  • İlgili sayfaya erişen kullanıcılar, yukarıda bulunan ekrandaki gibi bir arayüz seçeneği ile karşılaşacaktır. Bu arayüz seçeneğinde yer alan URL alanına site adınızı https:// olacak şekilde girmelisiniz. Ayrıca, yorumlar kısmına da sitenizin yapısıyla ilgili kısa üç dört kelimelik bilgi eklemelisiniz.
  • Bu işlemleri tamamladıktan sonra Google Search Console sayfasına gitmeniz gerekmektedir.
  • İlk kez Google Search Console sayfasına giden kullanıcılar “Şimdi Başla” butonuna basmalı ve site adresinizi sisteme girmelisiniz.
  • Bu adımları yaptıktan sonra site sahipliğinizi iki aşamalı bir şekilde doğrulamanız gerekmektedir.
  • Doğrulama işlemi için sitemap.xml ve robot.xml dosyalarına sahip olmalısınız. Doğrulama işlemini başarıyla gerçekleştirdikten sonra siteniz Google arama motoruna eklenecektir.

Sitemin İndexlendiğini Nasıl Anlarım?

hostixo-sitemin-indexlendigini-nasil-anlarim

Google arama motoruna kayıt yaptırdıktan sonra internet siteniz yavaş yavaş indexlenmeye başlayacaktır. İndexlenen içeriklerinizi görebilmek için Google arama motorunu açabilir site: url adresinizi yazabilirsiniz. Ayrıca, konuyla ilgili analiz örneği de aşağıda yer almaktadır.

  • Örnek analiz uygulamasıdır= site: hostixo.com

Google İndexleme Süresi Ne Kadar Sürer?

hostixo-google-indexlenme-suresi-ne-kadar-surer

Google indexleme süresi ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat, yapılan değerlendirmelere göre bu süre 1 saat  ile 30 gün arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle yeni sitelerin indexlenmesi, biraz daha geç olabilmektedir.

İndexleme süresini azaltabilmek için Google site ekleme işleminden sonra düzenli olarak içeriklerinizi girmeli ve yayınlamalısınız. Ayrıca, her gün aynı saatte yayınlanacak olan yazılar sayesinde index sürenizi düşürebilirsiniz.