ECC RAM

Herhangi bir bilgisayarın düzgün çalışması için ram önemli bir bileşendir. Kullanıcılar kendi bilgisayarları için yeni bellek satın almayı düşündüklerinde kapasite, hız ve gecikmeyle gibi bilgiler ile ilgilenirler. Bunlar, bir bilgisayarı günlük kullanacak standart kullanıcıların ilgileneceği bilgilerdir. Çok az kişi ECC belleğine veya diğer adıyla Hata Düzeltme Kodu Belleğine aşinadır.

Genellikle büyük veriler ile ilgili işletmelerde sıklıkla kullanılır. İşletmeler büyük verilere daha fazla bağımlı olduğundan, veri kaybını önleme ihtiyacı duyarlar. Bu kayıp önleme için en hayati alanlardan biri, verilerin geçici olarak depolandığı yer olan RAM’dir. ECC veya Hata Düzeltme Kodu, veri hatalarını otomatik olarak düzelterek sisteminizi olası çökmelerden ve verilerdeki yanlışlıkla yapılan değişikliklerden korur. ECC olmayan RAM’den daha pahalı olsa da uygulamalar büyük miktarda veriye daha bağımlı hale geldiğinden sağladığı ek koruma önemli bir ölçüttür.

Finansal bilgiler veya kritik kişisel bilgiler, özellikle tıbbi bilgiler içeren herhangi bir sunucuda, herhangi bir veri kaybı hatası kabul edilemez. Bellek hataları güvenlik açıklarına, çökmelere, kayıp işlemlere ve bozuk verilere ve de veri kaybına neden olabilir.

ECC RAM

ECC RAM, veri bozulmasına veya sistem çökmelerine yol açabilecek en yaygın hataları tanımlayan ve düzelten özel bir bellek türüdür. Bunlar tek bitlik hatalar olarak bilinir.

Tek Bitlik hata nedir?

Bir bit, bilgisayarlar tarafından tek bir sayı veya harf olarak okunan, adreslenebilir belleğin en küçük birimidir. Tek bitlik bir hata, bir bitin elektrik yükünün 0’dan 1’e çevrilmesi veya tam tersi olmasıdır. Tek bitlik hataların nedenleri iki ana şekilde gelir: Sabit ve değişken. Sabit tek bitlik hatalar, sıcaklık veya güç değişimi gibi fiziksel faktörlerden ve donanım üzerindeki stresten kaynaklanır.
Değişken tek bitlik hatalar, manyetik giriş ve kozmik ışınlar gibi gözlemlenmesi daha zor olan faktörlerden kaynaklanır. Her iki durumda da tek bitlik bir hatanın sonucu aynıdır. Tek bir ikili basamağı etkileyen bir hata kulağa bir hataymış gibi gelmeyebilir, ancak bilgisayarlar dünyasında ters çevrilmiş bir bit önemli veriler üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir.

ECC RAM ve ECC olmayan RAM

ECC ve Non ECC

ECC olmayan belleğe kıyasla, ECC belleğin belirgin avantajları vardır. Yerleşik hata düzeltme kapasiteleri nedeniyle, ECC’li sistemler, ECC olmayan RAM kurulumlarından çok daha düşük arıza oranlarıyla karşılaşır. Pratikte bu, daha az veri bozulması, daha az çökme ve daha fazla çalışma süresi anlamına gelir.

Ancak, RAM yongalarında gereken ekstra işlem nedeniyle ECC’nin bellek performansı üzerinde bir etkisi olabilir. Kullanıcılar bunun sağladığı hata minimizasyonuna ve maksimum çalışma süresine, küçük bir performans düşüşü olsa bile öncelik verdiğinden, bu pek önemli bir sorun değildir.

ECC RAM ve ECC olmayan RAM arasındaki bir diğer bariz fark fiyattır. Gelişmiş özellikleri nedeniyle, ECC belleği normal RAM’den daha pahalıdır ve yalnızca özel ana kartlarda ve üst düzey sunucu CPU’larında desteklenir. Ve ECC RAM, ECC olmayan RAM ile birleştirilemez, bu nedenle ECC yetenekleri istiyorsanız, tam sistem değerinde ECC RAM için ödeme yapmanız gerekir.