Uplaod limiti özellikle hostinglerde karşımıza çıkıyor. Belirli bir yükleme sınırının bulunduğu hosting paketlerinde, özellikle c panel üzerinden revize yapabileceğiniz şekilde çalışmalar da bulunuyor. Upload limiti, web siteniz için kullanmış olduğunuz müzik, PDF, video ve resim gibi dosyaların yüklenebilir boyutunu belirleyen bir limit özelliğidir. Örnek olarak, web sitenize 40 MB’lık bir PDF dosyasını yüklemek istiyorsunuz ancak upload limiti standart olarak 8 MB olarak gelmektedir. Bu yüzden de bu konuda yapılacak olan ayarlar ön plana çıkıyor. Herkes için farklı olmasa da bazı görseller ya da dosyalarla ilgili upload sıkıntısı yaşanabilir. Peki ama ne yapmak gerekiyor? Bu konu üzerine en basit ve sade haliyle konuşalım isterseniz.

Upload limitini artırmak ne işe yarar?

Upload limitini artırarak yüklediğiniz dosyanın boyutunu da inceleyebilir ve büyütebilirsiniz. Upload limiti sunucunuza yüklenebilecek dosyaların boyutlarını belirleyebildiğimiz bir limit belirleme özelliğidir. Upload limiti genellikle sunucularda standart olarak 8 MB olarak gelmektedir. Eğer upload limitinizde hiç güncelleme yapmadınız ve 8MB olarak kaldıysa eğer, sunucuya (hosting hesabınıza / Web sitenize) 8 MB’ dan büyük bir dosya yükleyemezsiniz. Yani kısacası Upload Limiti, hosting paketiniz için yüklenmesine izin verdiğiniz dosya yükleme limitidir. Bu konuda yapılacak olan çalışmaları da C panel üzerinden revize etmeniz mümkün olacaktır. Bunlarla ilgili olarak organize edilen limitleri de site bazlı olarak inceleyebilirsiniz.

Cpanel upload limiti artırma

Bunun için yapmanız gereken işlemler şu şekilde oluyor:

 

  • C panele giriş yapın.

  • Hesaba giriş yaptıktan sonra yazılım altında yer alan MultiPHP INI bölümüne ulaşın.

  • Buradan da temel mod sekmesine ulaşın.

  • Ardından bir konum seçin ve buradan ne kadar yükseltebileceğinizi görün

  • Alan adımızı seçtikten sonra aşağıdaki şekilde bir sayfa gelecektir karşımıza. Bu sayfadan upload_max_filesize başlığını buluyoruz ve yan tarafındaki kutucuktan limit arttırma işlemini seçiyoruz.

İşlemler bu kadar. Şimdiden iyi çalışmalar diliyoruz.