Sitelerinizin ihtiyacı olan veritabanını cPanel mysql database oluşturma konulu anlatımımız ile kolayca yapabileceksiniz. cPanel üzerinden bu işlemleri yapmak için öncelikle Hostixo müşteri panelimizden cPanel’e giriş yapmalıyız. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek veritabanınızı oluşturabilirsiniz.

Cpanel Mysql Database Oluşturma

cPanel’e giriş yaptıktan sonra Veritabanları kategorisinde yer alan MySQL Veritabanları linkine tıklıyoruz.

Cpanel Mysql Database Oluşturma 1
Cpanel Mysql Database Oluşturma 1

Ardından açılan ekranda Yeni Veritabanı bölümüne vertabanı için isim veriyoruz. Ancak bu isim Türkçe karakter, boşluk vb öğeler içermemeli. Veritabanı ismini yazıktan sonra Veritabanı Oluştur butonuna basarak işlemin ilk kısmını oluşturuyoruz.

Cpanel Mysql Database Oluşturma 2
Cpanel Mysql Database Oluşturma 2

Veritabanı oluşturulduktan sonra yetkilendirilmesi gereken bir kullanıcının oluşturulması gerekmektedir. Bu işlem için MySQL veritabanı oluşturduğumuz bölümden MySQL Kullanıcıları bölümünden bir kullanıcı oluşturacağız. Bu bölümde bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek işleme devam edeceğiz.

Cpanel Mysql Database Oluşturma 3
Cpanel Mysql Database Oluşturma 3

Şifre gücünün en az 64 olması gerekmektedir. Ayrıca kullanıcı adının Türkçe karakter ve boşluk içermediğinden emin olduktan sonra Kullanıcı Oluştur butonu ile veritabanını yönetme yetkisi olacak olan kullanıcımızı oluşturuyoruz.

Son adım olarak oluşturduğumuz veri tabanı için belirlediğimiz kullanıcının veritabanını tam kontrol edebilmesi adına yetkilerin ve ayrıcalıkların verilmesi gerekmektedir. Veritabanına Kullanıcı Ekle bölümünde Kullanıcı kısmındao luşturduğumuz kullanıcıyı, Veritabanı kısmından oluşturduğumuz Veritabanını seçiyoruz ve arından Ekle butonu ile işlemin diğer aşamasına geçiyoruz.

Cpanel Mysql Database Oluşturma 4
Cpanel Mysql Database Oluşturma 4

Açılan sayfada kullanıcı için ayrıcalık tanımlaması yapmamız gerekiyor. Sorunsuz bir kurulum için Tüm Ayrıcalıklar kutucuğu işaretlenmeli ve işlem bu şekilde kayıt edilmelidir.

Cpanel Mysql Database Oluşturma 5
Cpanel Mysql Database Oluşturma 5

Sitenizde kullanmak isteyeceğiniz MySQL veritabanınız kullanıma hazırdır.