Bu dökümantasyonumuzda sizlere Directadmin üzerinden Ücretsiz SSL Sertifikası kurulumunu anlatacağız. Bunun öncesinde SSL sertifikası hakkında bazı detaylı bilgilere ihtiyacımız olabilir.

SSL Sertifikası Nedir ?

SSL sertifikasının İngilizce açılımı Secure Sockets Layer olarak adlandırılmaktadır.SSL sertifikası web sitenizdeki veri akışını şifreleyerek sunucu ve kullanıcı arasında bir güvenlik katmanı oluşturur.Böylece web sitelerinde gerçekleştirdiğiniz işlemler güvenli olur ve oluşacak güvenlik zaafiyetini engeller.Özellikle online alışveriş yapılan eticaret web sitelerinde aranan başlıca özelliktir.Girmiş olduğunuz kredi kartı bilgisini şifreleyerek güvenli şekilde alışveriş gerçekleştirmenizi sağlar.

Eğer girmiş olduğunuz web sitesi https:// olarak açılmıyor ise kesinlikle bu tür işlemler gerçekleştirmemenizi önermekteyiz.Bu tür siteler SSL ile korunmamaktadır.

SSL Sertifikasının Önemi Nedir ?

SSL sertifikası yakın zamanda çıkan google güncellemesi ile tüm web siteleri için artık daha önemli bir hale gelmiştir.
Google, SSL sertifikasına sahip olan web sitelerinin arama sonuçlarında listelenme konusunda diğer sitelere göre daha avantajlı konumda olduğunu belirtmiştir.Böylece web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olması zorunlu olmuştur.

Bunun yanı sıra Chrome , Firefox ve Explorer tarzı sık kullanılan web tarayıcılarıda SSL sertifikası olmayan web sitelerini güvensiz olarak belirteceğini açıklamış ve bu yönde güncelleme çıkarmıştır.

Let’s Encrypt SSL Nedir ?

Let’s Encrypyt ;  ziyaretçilere daha güvenli internet deneyimi sağlama amacı ile kurulan sivil toplum kuruluşu Internet Security Research Group tarafından oluşturulmuş, ücretsiz SSL Sertifikası servisidir.
Hosting hesaplarına 3 aylık aralıklarla ücretsiz olarak SSL sertifika hizmeti sağlamaktadır.
Firmamızda bu oluşumdan yararlanarak müşterilerimize ücretsiz SSL sertifikası sağlamaktadır.
Özellikle blog ve basit eticaret sitelerinde Let’s Encrypyt SSL önerilmektedir.

Directadmin panel üzerinden Let’s Encrypt Nasıl Kurulur ?

1 –  Müşteri Paneli >  Hizmetler > Hizmetlerim bölümünden ilgili hizmetimize geçiş yapıyoruz.

 

2 –  Sayfayı aşağı çekerek Directadmin’e Giriş Yapıyoruz.

3 – Directadmin arayüzünden SSL Sertifikaları Bölümüne giriş yapıyoruz.

4 – Oluştur  butonuna tıklayarak ücretsiz SSL sertifikamızı aktif konuma getiriyoruz. Tıkladıktan sonra bir süre beklemeniz gerekebilmektedir.

SSL sertifikamızın kurulumunu başarıyla kurduk. İşlemler sonrası yazılımsal olarak yönlendirmeleri gerçekleştirmeniz gerekicektir.
Ayrıca siteniz tarafındaki tüm içerikler ( resim , js , css  ) ssl olacak şekilde tanımlanmış olması gerekmektedir.Bu şekilde tanımlanması durumunda kilit simgesi çıkacaktır.

Bunun yanı sıra SSL sertifikası kurulabilmesi için dns kayıtlarınızın firmamıza yönlü olması gerekmektedir.

Let’s Encrypt SSL, 3 aylık olarak yüklenmekte ve her 3 aylık periyotta SSL sertifikası otomatik olarak yenilenmektedir. Ancak yapı gereği otomatik hatırlatmalar tarafınıza ulaşabilmektedir. Kontrol etmeniz amaçlı bu hatırlatmaları dikkate alabilirsiniz.