Destek Yükümlülükleri

Firmamız tarafından sunulacak teknik desteğin kapsamına ulaşabilirsiniz.

Hostixo teknik destek hizmetini sunulan hizmetlerin gerekliliği ve sürekliliği bağlamında mesai saatleri içerisinde  sunmaktadır.  Hafta içi  09:00 ila 18:00 saatlerinde ve hafta sonu 10:00 ile 17:00 saatleri arasında normal teknik destek ekibi, bu saatler dışında kalan süreçte  nöbetçi teknik destek ekibi yardım sağlamaktadır. Sağladığımız teknik destek hizmeti şartlara bağlı olarak  sunulmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

 

Web Hosting ve Bayi Hosting  ( Reseller ) Hizmetleri

Reseller hosting hizmetinde sadece müşterilerimize destek sunulmaktadır. Bayi hosting müşterilerimizin müşterisi  teknik destek talep edemez. Reseller hosting müşterilerimiz kendi müşterilerine teknik destek vermek zorundadır. Firmamız müşterimizin , müşterisine destek sunmamaktadır.

Bayi hosting müşterimizin müşterisi bizim  ile teknik destek almak için  iletişim kurması durumunda , teknik destek hizmetini kimden ve nasıl alabileceği konusunda bilgilendirerek yol göstereceğiz.

Teknik destek için web sitemiz üzerinden destek talepleri sadece bayi hosting müşterimiz tarafından gönderilebilir ve tarafımızca dikkate alınır.

Firmamız web siteleri tarafındaki yazılımsal problemlere kesinlikle teknik destek sunmamaktadır. 

Destek biletleri için yanıtlama işlemleri işlem yoğunluğuna göre ve önceliğine göre gerçekleştirilmekle beraber , yanıtlanması için bir garanti süre sunulmamaktadır. 

Teknik destek işlemleri zaman ve inceleme gerektirdiğinden telefon üzerinden destek sağlanması adına garanti sunulmamaktadır. Teknik destek öncelikli olarak destek bileti üzerinden sağlanmaktadır.

Wordpress gibi sıkça kullanılan CMS yazılımlarının  kurulumu softaculous tarafından tarafımızca yapılabilir ancak tema kurulumu, eklenti kurulumu ve buna bağlı ayarlar müşterilerimizin tarafından yapılmak zorundadır. 

Tüm cihazlara e-posta hesap kurulumu müşterilerimizin sorumluluğundadır. Tarafımızca bu kurulum için doğru ayarları ve nasıl yapılacağı konusunda makaleyi müşterimize ileterek yardımcı olabilir. 

Bulut , Sanal VDS ve Dedicated Sunucu Hizmetleri

VPS, VDS, bulut ve fiziksel sunucu hizmetlerinde teknik destek kapsamı; hizmetin ilk  kurulumu, kullanıma hazır hale getirilmesi ,  sitelerin taşınması  ve sunucunun teslimat öncesi ayarlarının yapılmasını kapsamaktadır.


Teslim edilmesinden sonraki süreçte teknik destek  süreci iyi niyete dayalı olarak yürütülmektedir.  
Sunucu içerisindeki servisler, yazılımlar, özel konfigürasyonlar ve eklentiler müşterilerimizin sorumluluğundadır.
Sunucu yönetim işlemi tarafımızca yapılacak ise  destek hizmeti satın alınmalıdır.

Diğer Şartlar ve Bilgiler

Hostixo teknik destek personeli,  destek bileti üzerinden anlaşılmaması durumunda , KVKK kapsamında  gerektiği takdirde   telefon üzerinden irtibat kurabilir.

Hostixo teknik destek personeli, destek talebi veya telefon üzerinden hakaret, küfür , yüksek sesli iletişim vs. gibi durumlarda destek talebini kapatma veya telefon konuşmasını sonlandırma gibi haklara sahiptir. Bunun yanı sıra  destek servisini  kalıcı olarak durdurma hakkına sahiptir.

Hostixo

Mesajınızı Bırakın Sizi Arayalım.

Mesajınız başarıyla iletildi. Ekip arkadaşlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecekler.
CAPTCHA Resimde gördüğünüz karakterleri girin.
Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmıyoruz.
Hostixo 6698 sayılı KVKK madde 10 aydınlatma yükümlülükleri çerçevesinde kişisel verilerinizi hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasalara uygun olarak kullanmaktadır. Sitemizi ziyaret ederek ve hizmetlerimizi kullanarak bu koşulları kabul etmiş sayılırsınız.