Bulut Sunucu Nedir ?

Bulut Sunucu Nedir ?
Ne İşe Yarar ?

  • Bulut Sunucu Nedir? Kısaca Tanımı
  • Bulut Sunucunun En Önemli Avantajları Nelerdir?
  • Bulut Sunucular Kimler İçin Uygundur?

Bulut Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bulut Sunucu Nedir ? Kısaca tanımlamak gerekirse, Web ve mobil uygulama projeleri, yedekleme servisleri ve diğer tüm barındırma seçenekleri için kullanılabilecek, en gelişmiş sanallaştırılmış sunucu teknolojilerinden birisidir.

Bulut sunucuyu en cazip kılan alanlardan birisi de sunduğu Uptime değerleridir. Bulut sunucu, birden fazla lokasyonda çalışarak, veri kesintilerini engellemek ve veri akışını sağlamak için geliştirilmiş bir teknolojidir.

bulut sunucu nedir

Diyelim ki, sunucunuzun bulunduğu veri merkezinde bir siber saldırı var ve sunucunuz bu durumdan etkileniyor. Bulut sunucu sayesinde, verileriniz en az 2 noktadan servis edilir ve bir sunucunuz pasif duruma düşse bile, diğer veri merkezinden yayına devam eder. Bulut sunucuyu kabaca tarif etmek gerekirse durum bu şekildedir.

Bulut sunucular aynı zamanda, VPS servislerine göre daha hızlı ve stabil çalışır. Hem farklı sanallaştırma teknolojisi hem de Bulut’un, donanımlarla olan uyumluluğu bunu sağlar.

Günümüzde bulut sunucunun birçok özel ve resmi kurumlar tarafından kullanıldığını ve oldukça verimli bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

Bulut Sunucunun En Önemli Avantajları Nelerdir?

Sanallaştırılmış sunucu teknolojilerinin en popülerlerinden biri haline gelen bulut sunucular, diğer sunuculara göre bir çok konuda daha avantajlıdır.

Bulut sunucuda aldığınız kaynakların tamamı size kiralanıp, başkası ile paylaşılmaz. Peki bu ne demek oluyor?

Fiziksel bir makina düşünün ve bu makinanın paylaştırıldığını düşünün. Fakat paylaştırılırken kullanılan teknoloji öyle bir teknoloji olsun ki, hiçbir kullanıcı diğer bir kullanıcıyı etkileyebilecek bir faaliyette bulunamasın.

İşte bulut sunucu ile VPS sunucuları arasındaki en önemli farklardan birisi, kimse kimsenin hakkını gasp edemiyor oluşudur.

Bulut sunucu ile diğer sunucular arasındaki diğer önemli fark ise, yük dengeleme servislerinin stabil olarak çalıştığı sunucu türü olmasıdır. Bulut sunucularının, sanallaştırılma teknolojilerinden ötürü aşırı yükte olan servisleri paylaştırması ve herhangi bir kullanıcının bu durumdan etkilenmesini engellemektedir.

Bulut sunucular, siz ne için kullanırsanız kullanın, performans canavarıdır. Yedekleme servisi olarak kullanıldığında, içinde barındırılan yüksek okuma ve yazma hızına sahip olan NVME SSD diskleri sayesinde çok yüksek hızda veri yazabilirsiniz. Aynı zamanda Yüksek CPU donanımı ve RAM kapasitesi ile, yoğun kaynak kullanan siteler için de vazgeçilmezdir.

Bulut Sunucular Kimler İçin Uygundur?

Site Türü Bulut Sunucu VPS Sunucu Limitsiz Hosting
Haber Sitesi
E-ticaret Sitesi
Komminite/ Sosyal M.
Yüksek Kaynak Tüketen Siteler
Büyük Projeler
Kişisel Blog / Blog
CV

Sunucu Paketleri

Rekabetçi fiyatlarla siz değerli müşterilerimiz için sağladığımız sunucu hizmetlerimiz.

Bulut Sunucu

Yeni nesil Cloud teknolojisi ile hep yüksek performans.
Paketleri İnceleyin

Sanal Sunucu

Bütçe dostu uygun fiyatlarla VPS Server.
Paketleri İnceleyin

VDS Server

Güçlendirilmiş altyapı ile tamamen paylaşımsız sunucu.
Paketleri İnceleyin

Türkiye Dedicated

Yüksek performanslı ve ekonomik yurt içi sunucu hizmeti.
Paketleri İnceleyin

Yurtdışı Sunucu

Daha yüksek trafik ve güçlü yurt dışı fiziksel sunucular.
Paketleri İnceleyin

Sunucu Barındırma

Kurumsal ve Profesyonel Co-Location servisi.
Paketleri İnceleyin

Hala Karar Veremediniz mi?

Bizimle iletişim kurun ve uzman ekibimizle birlikte ihtiyaçlarınıza en uygun çözüme birlikte karar verelim.

SİZİ ARAYALIM
Hostixo

Mesajınızı Bırakın Sizi Arayalım.

Mesajınız başarıyla iletildi. Ekip arkadaşlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecekler.
CAPTCHA Resimde gördüğünüz karakterleri girin.
Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmıyoruz.
Hostixo 6698 sayılı KVKK madde 10 aydınlatma yükümlülükleri çerçevesinde kişisel verilerinizi hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasalara uygun olarak kullanmaktadır. Sitemizi ziyaret ederek ve hizmetlerimizi kullanarak bu koşulları kabul etmiş sayılırsınız.