Hosting

Trafik (Bandwidth) Nedir?

Hostixo olarak web sitelerine ve site içeriklerine yönelik pek çok öneriyi ve bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda da Bandwidth konusuna değinmek istiyoruz. Özellikle e ticaret sektöründe çok fazla karşımıza çıkan bu konunun tam olarak anlamına yakından bakmak istiyoruz. Peki ama bu durum nasıl hesaplanıyor ve ne şekilde karşımıza çıkıyor? Gelin yakından göz atalım.

Bir sitenin harcamış olduğu veri miktarına bakarsanız yazılım sektörünün ne kadar geniş bir yapıda ilerlediğini anlamış olursunuz. Bandwidth konusunda kullanım alanları ve trafik miktarı pek çok kişiyi doğrudan etkileyen bir yapı yaratmaktadır. Bu yüzden de gerek ticari yaklaşımlar gerek ise site içerikleri belirlenir iken Bandwidth içeriklerine göre ön plana çıkarılır. Tabi bazen ziyaret esnasında harcanan veri olarak ön plana çıksa da, içeriklerin de kendine has deneyimlerinin oluşundan bahsedebiliriz. Sitede yer alan ziyaretçilerin kullanmış olduğu verileri entegrasyon yapısıyla ön plana çıkarabiliriz ve incelemeye başlayabiliriz. Kullanılan verilerin toplamının dikkate alınması konusu da yine aynı şekilde ön plana çıkarılıyor.

E ticaret sitelerindeki Bandwith hesabı nasıl yapılır?

Trafik (Bandwidth) Nedir? 2

Bu konu için şöyle düşünelim. Bir kullanıcı e ticaret sitesini ziyaret ediyor. Genellikle de sitenin ana sayfasından başlayarak pek çok kategoriye giriyor. Tabi burada sitenizin içeriği önemli bir konu. Her yeni sayfaya geçince kişi Bandwidth araması yapmış olacak ve alandan harcama yapmış olacaktır. Site açılırken büyük görseller var ise yine bunlar Bandwidth hacminden harcamış olacaktır.

Online satış mağazanızın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcı ortalama 400’ar KB büyüklüğünde 3 slider, 250’şer KB büyüklüğünde 6 banner ve 150’şer KB büyüklüğünde 40 civarında ürün görseli görecektir.  Söz konusu rakamlar önerilen optimum KB’lardır. Bu rakamların üzerindeki büyüklüklere sahip görsellerin sitede yer alması durumunda, bandwidth alanının kullanımının artması ile birlikte sitenizin açılış hızı ciddi bir şekilde düşebilmektedir.

Bandwidth hesaplaması nasıl yapılır?

Trafik (Bandwidth) Nedir? 3

Bu hesaplamanın ortalama bir değeri yok aslında. Tamamen içeriklere göre değişse de gelin size bir değer hesabı yapalım.

  • 3 adet slider; 1.200 KB trafik alanı kullanımı
  • 6 adet banner; 1.500 KB trafik alanı kullanımı
  • 40 adet ürün; 40×150 KB= 6.000 KB trafik alanı kullanımı
  • Ana sayfa toplam trafik alanı kullanımı=  8.700 KB

Bu şekilde bir eklenti ile bütün detaylara yakından göz atabilir ve incelemelere devam  edebiliriz. Herkes için farklı ve etkili bir bandwith detayını kullanmak için yapısal farklılıklara bakmak da ilgili olacaktır.

Diğer eklentilerin harcadığı Bandwidth alanı yaklaşık 1.000 KB civarıdır. Bu durumda bir ziyaretçinin ana sayfanızı ziyaret etmesi durumunda yaklaşık 9.700 KB Bandwidth alanı kullandığını söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 9.5 MB’lık bir kullanım demektedir. İlgili ziyaretçinin ürünlerinizi beğenmesi durumunda diğer sayfaları ziyaret ettiğini ve sitenizde yaklaşık 10 sayfa dolaştığını düşünürsek ve diğer sayfaların ürün sayfası olduğunu öngörürsek, (her bir ürün sayfasında ortalama 25 adet ürün fotoğrafı bulunmaktadır) her bir sayfa için 25×150 KB= 3.750 KB, (yaklaşık 3.5 MB) trafik alanı harcamış olacaktır. Ana sayfa trafik alanı kullanımı ile birlikte hesaplandığında, verimli bir ziyaretçinin kullanmış olduğu toplam trafik alanın 14 MB civarında olduğunu söyleyebiliriz. Eticaret sitenizde yaklaşık 10 sayfa dolaşan bir ziyaretçinin bu konuda kesin bir istatistik olmamakla birlikte ürün alma olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Site ziyaretçisinden başka Bandwidth kullanımı olur mu?

Trafik (Bandwidth) Nedir? 4

Yukarıda yer alan kullanım alanları sadece ziyaretçi sayısı ile ölçülmüyor. Ticaret siteniz n11, gitti gidiyor gibi büyük e ticaret mağazaları ile entegre çalışıyor ise ve apı, xml gibi yollar ile bağlı ise, veri alışverişi sürekli devam ettiği için yine siteniz üzerindeki kullanımlar etkilenmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu